Hade sex anställda – nu går Eskilstuna Trä & Betong AB i konkurs

Eskilstuna kommun Företagskonkurser
Hand som signerar dokument

Den 3 juni inledde Eskilstuna Trä & Betong AB, som har sitt säte i Eskilstuna kommun, konkurs.

Eskilstuna Trä & Betong AB, som grundades år 2007, rapporterade en omsättning på 9,8 miljoner kronor i sitt senaste bokslut (augusti 2022) med en vinst på 121 000 kronor. Bolaget anställde då sex personer.

Sammanlagt inledde två bolag konkurs under förra veckan i Eskilstuna. Förutom Eskilstuna Trä & Betong AB noterar vi Advokatfirman Peter Eklund AB, som hade en omsättning på 2,3 miljoner i det senaste bokslutet.

Bolag som inledde konkurs under vecka 23 i Eskilstuna kommun
BolagOmsättningResultatAnställdaGrundat
Advokatfirman Peter Eklund AB2,3 milj.103 00022010
Eskilstuna Trä & Betong AB9,8 milj.121 00062007
Det här är en autogenererad artikel baserad på data från allabolag.se, som i sin tur bygger på uppgifter från UC. Notera att alla uppgifter om omsättning, resultat och antal anställda kommer från det senast bokslutet som finns tillgängligt på webbsidan. De kan med andra ord vara något föråldrade.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.