Många förseningsdrabbade dagar i Sandviken under april

Sandvikens kommunJärnväg
Spår och perrong
Leo Wallentin, Newsworthy

Under 14 av 30 dagar i april var mer än var tionde tåg i Sandvikens kommun försenat. Det visar Newsworthys sammanställning av alla tågförseningar förra månaden.

Totalt var 15 procent av de ankommande tågen i Sandvikens kommun mer än fem minuter försenade under april bland de tåg som angjorde någon av stationerna Sandviken och Storvik. Sex procent var så mycket som en kvart försenade.

Dagen med flest sena tåg var onsdag den 10 april, när 47 procent av tågen var mer än fem minuter försenade. Under 14 dagar var mer än var tionde tåg sent.

Stapeldiagram över andel försenade tåg per dag
Ladda ner i fler format

Den allra största förseningen bland de ankommande tågen hade tåg nummer 8168 (TiB) från Hallsberg den 28 april. Enligt Trafikverkets trafikmeddelande var tåget 2 timmar och 44 minuter försenat när det nådde Storvik klockan 15.51. Detta är den ankomsttid som angavs på informationsskyltar och liknande. I extrema fall, till exempel när tåg evakuerats på spåren och passagerarna körts vidare med buss, kan den här ankomsttiden vara missvisande. Långa förseningar kan också bero på att tågtrafiken stoppats på en viss sträcka, och att ett avgående tåg fått en helt ny avgångstid senare på dygnet.

De drygt 900 tåg vi samlat ankomsttider för när de passerade1 Sandvikens kommun under månaden var sammanlagt 54 timmar och 18 minuter sena – i genomsnitt 4 minuter och 1 sekund per tåg.

Sju procent av tågen i Sandvikens kommun var inställda under april. I den siffran ingår bara de tåg som ställts in under dygnet innan avfärd, och alltså inte alla de tåg som ställts in längre i förväg, till följd av till exempel vinterns vagnsbrist.

I officiell statistik över tågförseningar räknas normalt hur stor andel av de ej inställda tågen som når sin slutstation inom en viss tid. Insamlingsmetoden gör att siffrorna i den här artikeln inte är rakt av jämförbara med den officiella statistiken (som publiceras senare, och endast på riksnivå), men indikerar att aprilpunktligheten i riket som helhet kommer att vara väl under 90 procent – lägre än månaden innan, och långt från det branschgemensamma målet på 95 procent.

Förseningar på vanliga sträckor för tågen i Sandviken
Rutt (båda riktningar)Andel tåg mer än 5 minuter senaGenomsnittlig försening
Fagersta C–Gävle C (TiB)22,4 %3 minuter och 39 sekunder
Gävle C–Hallsberg (TiB)18,2 %4 minuter och 12 sekunder
Gävle C–Mjölby (TiB)14,8 %4 minuter och 34 sekunder
Gävle C–Örebro C (TiB)12,6 %3 minuter och 58 sekunder
Borlänge C–Gävle C (TiB)11,9 %3 minuter och 36 sekunder
För tåg som stannar vid flera stationer i ett län eller en kommun anges här den genomsnittliga förseningstiden vid ankomsterna till samtliga stationer i regionen, för tåg på den aktuella sträckan. Här ingår sträckor med fler än fem tåg under månaden.
Förseningar per avgångsstation
Karta över förseningar vid olika avgångsstationer. Här visas stationer med fler än fem avgångar under månaden.
Ladda ner i fler format

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer
█ >10 procent
█ 5–10 procent
█ <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Sandvikens kommun.

Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.

Trafikmeddelanden för trafik i Sandviken under april
TidOrsakMeddelande
28 mars 23.59–2 april 5.00banarbeteFrån 28/3 kl 00:00 till 2/4 kl
9 april 11.52–21.00spårfelFörseningar i tågtrafiken på grund av ett spårfel mellan Lindesberg och Storå
9 april 15.24–19.00signalfelFörseningar i tågtrafiken på grund av ett signalfel i Borlänge
26 april 15.34–18.30signalfelStopp i tågtrafiken förbi Gävle central på grund av ett signalfel
29 april 12.24–14.20spårfelStopp i tågtrafiken mellan Kopparberg och Storå på grund av spårfel
29 april 15.41–19.30signalfelFörseningar i tågtrafiken på grund av ett signalfel mellan Storå och Lindesberg
Här visas några meddelanden som kan ha påverkat punktligheten för tågen i Sandviken under april. Listan är inte fullständig.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.