Många förseningsdrabbade dagar i Gävle under april

Gävle kommunJärnväg
Spår och perrong
Leo Wallentin, Newsworthy

Under 22 av 30 dagar i april var mer än var tionde tåg i Gävle kommun försenat. Det visar Newsworthys sammanställning av alla tågförseningar förra månaden.

Totalt var 16 procent av de ankommande tågen i Gävle kommun mer än fem minuter försenade under april bland de tåg som angjorde någon av stationerna Furuvik och Gävle C. Sex procent var så mycket som en kvart försenade.

Dagen med flest sena tåg var fredag den 5 april, när 27 procent av tågen var mer än fem minuter försenade. Under 22 dagar var mer än var tionde tåg sent.

Stapeldiagram över andel försenade tåg per dag
Ladda ner i fler format

Den allra största förseningen bland de ankommande tågen hade tåg nummer 8351 (X-Tåget) från Sundsvall V den 15 april. Enligt Trafikverkets trafikmeddelande var tåget 12 timmar och 15 minuter försenat när det nådde Gävle C klockan 20.01. Detta är den ankomsttid som angavs på informationsskyltar och liknande. I extrema fall, till exempel när tåg evakuerats på spåren och passagerarna körts vidare med buss, kan den här ankomsttiden vara missvisande. Långa förseningar kan också bero på att tågtrafiken stoppats på en viss sträcka, och att ett avgående tåg fått en helt ny avgångstid senare på dygnet.

De knappt 5 500 tåg vi samlat ankomsttider för när de passerade1 Gävle kommun under månaden var sammanlagt 266 timmar och 13 minuter sena – i genomsnitt 4 minuter och 54 sekunder per tåg.

Fyra procent av tågen i Gävle kommun var inställda under april. I den siffran ingår bara de tåg som ställts in under dygnet innan avfärd, och alltså inte alla de tåg som ställts in längre i förväg, till följd av till exempel vinterns vagnsbrist.

I officiell statistik över tågförseningar räknas normalt hur stor andel av de ej inställda tågen som når sin slutstation inom en viss tid. Insamlingsmetoden gör att siffrorna i den här artikeln inte är rakt av jämförbara med den officiella statistiken (som publiceras senare, och endast på riksnivå), men indikerar att aprilpunktligheten i riket som helhet kommer att vara väl under 90 procent – lägre än månaden innan, och långt från det branschgemensamma målet på 95 procent.

Förseningar på vanliga sträckor för tågen i Gävle
Rutt (båda riktningar)Andel tåg mer än 5 minuter senaGenomsnittlig försening
Luleå–Stockholm C (Vy Nattåg)54,4 %20 minuter och 20 sekunder
Stockholm C–Östersund C (SJ Snabbtåg)32,7 %10 minuter och 57 sekunder
Duved–Stockholm C (SJ InterCity · SJ Snabbtåg · SJ Nattåg · Chartertåg)32,2 %11 minuter och 44 sekunder
Narvik–Stockholm C (Vy Nattåg)27,6 %29 minuter och 26 sekunder
Ljusdal–Stockholm C (SJ InterCity)26,5 %6 minuter och 39 sekunder
Gävle C–Örebro C (TiB)25,2 %7 minuter och 20 sekunder
Gävle C–Hallsberg (TiB)25 %5 minuter och 10 sekunder
Stockholm C–Umeå C (SJ Snabbtåg · SJ Nattåg)23,8 %8 minuter och 19 sekunder
Gävle C–Ljusdal (X-Tåget)22,9 %4 minuter och 47 sekunder
Gävle C–Mjölby (TiB)22,7 %7 minuter och 44 sekunder
Linköping C–Ljusdal (SJ InterCity)20,4 %5 minuter och 55 sekunder
Borlänge C–Gävle C (TiB)18,2 %3 minuter och 50 sekunder
Gävle C–Linköping C (SJ InterCity)17,9 %4 minuter och 4 sekunder
Stockholm C–Sundsvall C (SJ Snabbtåg)12,7 %6 minuter och 52 sekunder
Bollnäs–Gävle C (X-Tåget)12,5 %2 minuter och 15 sekunder
Gävle C–Sundsvall V (X-Tåget)9,8 %8 minuter och 25 sekunder
Gävle C–Uppsala C (Mälartåg)6,7 %1 minut och 22 sekunder
Gävle C–Sundsvall C (X-Tåget)2,3 %31 sekunder
För tåg som stannar vid flera stationer i ett län eller en kommun anges här den genomsnittliga förseningstiden vid ankomsterna till samtliga stationer i regionen, för tåg på den aktuella sträckan. Här ingår sträckor med fler än fem tåg under månaden.
Förseningar per avgångsstation
Karta över förseningar vid olika avgångsstationer. Här visas stationer med fler än fem avgångar under månaden.
Ladda ner i fler format

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer
█ >10 procent
█ 5–10 procent
█ <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Gävle kommun.

Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.

Trafikmeddelanden för trafik i Gävle under april
TidOrsakMeddelande
15 januari 12.49–15 april 1.00spårfelStopp i tågtrafiken mellan Hudiksvall och Sundsvall sedan kl 17:30 på grund av spårfel
28 mars 23.59–2 april 5.00banarbeteFrån 28/3 kl 00:00 till 2/4 kl
2 april 10.24–12.30spårfelFörseningar i tågtrafiken på grund av spårfel mellan Holmsveden och Kilafors
4 april 6.06–16.00signalfelFörseningar i tågtrafiken på grund av signalfel i Tierp
5 april 12.06–13.40signalfelFörseningar i tågtrafiken på grund av signalfel mellan Gävle och Ockelbo
6 april 23.08–9 april 5.00växelfelFörseningar kan förekomma i tågtrafiken förbi Solna på grund av ett spårfel
6 april 0.19–7 april 2.40olyckaStopp i tågtrafiken mellan Marma och Skutskär p
9 april 11.52–21.00spårfelFörseningar i tågtrafiken på grund av ett spårfel mellan Lindesberg och Storå
9 april 15.24–19.00signalfelFörseningar i tågtrafiken på grund av ett signalfel i Borlänge
11 april 11.13–26 april 4.00banarbeteFrån 15- 27 april
11 april 12.32–15.45olyckaStopp i tågtrafiken mellan Flemingsberg och Södertälje syd på grund av tillbud
12 april 13.51–16.00spårfelFörseningar i tågtrafiken på grund av ett spårfel mellan Iggesund och Söderhamn
12 april 16.29–13 april 11.00urspårningStopp i tågtrafiken förbi Gnarp på grund av en urspårning
24 april 10.02–11.00fordonsfelFörseningar i tågtrafiken på grund av enkelspårsdrift mellan Mehedeby och Marma
25 april 11.32–26 april 16.00elfelGävle-Sundsvall: Det är störningar i tågtrafiken under eftermiddagen på grund av ett elfel söder om Hudiksvall
25 april 15.11–16.50signalfelDet är för tillfället stopp i tågtrafiken förbi Hudiksvall på grund av ett signalfel
26 april 8.55–10.40signalfelFörseningar förekommer i tågtrafiken på grund av bomfel vid Knivsta
26 april 9.02–10.50signalfelFörseningar i tågtrafiken på grund av signalfel vid Linköping C
26 april 15.34–18.30signalfelStopp i tågtrafiken förbi Gävle central på grund av ett signalfel
26 april 17.19–18.30obehöriga i spårområdetStopp i tågtrafiken mellan Årstaberg och Stockholms södra sedan kl 17:25 på grund av obehöriga i spårområdet
29 april 6.00–9.30signalfelFörseningar i tågtrafiken på grund av signalfel mellan Flemingsberg och Södertälje Syd
29 april 12.24–14.20spårfelStopp i tågtrafiken mellan Kopparberg och Storå på grund av spårfel
29 april 15.41–19.30signalfelFörseningar i tågtrafiken på grund av ett signalfel mellan Storå och Lindesberg
Här visas några meddelanden som kan ha påverkat punktligheten för tågen i Gävle under april. Listan är inte fullständig.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.