Under 21 av 30 dagar i april var mer än var tionde tåg i Hudiksvalls kommun försenat. Det visar Newsworthys sammanställning av alla tågförseningar förra månaden.
Totalt var 17 procent av de ankommande tågen i Hudiksvalls kommun mer än fem minuter försenade under april bland de tåg som angjorde någon av stationerna Hudiksvall och Iggesund. Åtta procent var så mycket som en kvart försenade.
Dagen med flest sena tåg var fredag den 26 april, när 43 procent av tågen var mer än fem minuter försenade. Under 21 dagar var mer än var tionde tåg sent.

Ladda ner i fler format
Den allra största förseningen bland de ankommande tågen hade tåg nummer 584 (SJ Snabbtåg) från Stockholm C den 26 april. Enligt Trafikverkets trafikmeddelande var tåget 4 timmar och 30 minuter försenat när det nådde Hudiksvall klockan 1.26. Detta är den ankomsttid som angavs på informationsskyltar och liknande. I extrema fall, till exempel när tåg evakuerats på spåren och passagerarna körts vidare med buss, kan den här ankomsttiden vara missvisande. Långa förseningar kan också bero på att tågtrafiken stoppats på en viss sträcka, och att ett avgående tåg fått en helt ny avgångstid senare på dygnet.
De knappt 1 100 tåg vi samlat ankomsttider för när de passerade1 Hudiksvalls kommun under månaden var sammanlagt 90 timmar och 45 minuter sena – i genomsnitt 5 minuter och 42 sekunder per tåg.
Åtta procent av tågen i Hudiksvalls kommun var inställda under april. I den siffran ingår bara de tåg som ställts in under dygnet innan avfärd, och alltså inte alla de tåg som ställts in längre i förväg, till följd av till exempel vinterns vagnsbrist.
I officiell statistik över tågförseningar räknas normalt hur stor andel av de ej inställda tågen som når sin slutstation inom en viss tid. Insamlingsmetoden gör att siffrorna i den här artikeln inte är rakt av jämförbara med den officiella statistiken (som publiceras senare, och endast på riksnivå), men indikerar att aprilpunktligheten i riket som helhet kommer att vara väl under 90 procent – lägre än månaden innan, och långt från det branschgemensamma målet på 95 procent.
| Rutt (båda riktningar) | Andel tåg mer än 5 minuter sena | Genomsnittlig försening |
|---|---|---|
| Duved–Stockholm C (SJ InterCity · SJ Nattåg) | 31,9 % | 11 minuter och 43 sekunder |
| Stockholm C–Umeå C (SJ Snabbtåg) | 27 % | 6 minuter och 23 sekunder |
| Luleå–Stockholm C (Vy Nattåg) | 26,8 % | 11 minuter och 10 sekunder |
| Narvik–Stockholm C (Vy Nattåg) | 16,4 % | 19 minuter och 39 sekunder |
| Gävle C–Sundsvall V (X-Tåget) | 10 % | 2 minuter och 51 sekunder |
| Stockholm C–Sundsvall C (SJ Snabbtåg) | 9,1 % | 4 minuter och 52 sekunder |
| Gävle C–Sundsvall C (X-Tåget) | 5,7 % | 1 minut och 55 sekunder |

Ladda ner i fler format
- Mindre karta, färre detaljer, 800 px: pngwebpjpg
- Mindre karta, färre detaljer, 1600 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 1280 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 2560 px: pngwebpjpg
- Med ram: pngwebpjpg
- 4:3: pngwebpjpg
- 16:9: pngwebpjpg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
Andel försenade tåg från olika avgångsstationer
█ >10 procent
█ 5–10 procent
█ <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Hudiksvalls kommun.
Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.
| Tid | Orsak | Meddelande |
|---|---|---|
| 15 januari 12.49–15 april 1.00 | spårfel | Stopp i tågtrafiken mellan Hudiksvall och Sundsvall sedan kl 17:30 på grund av spårfel |
| 6 april 23.08–9 april 5.00 | växelfel | Förseningar kan förekomma i tågtrafiken förbi Solna på grund av ett spårfel |
| 12 april 13.51–16.00 | spårfel | Förseningar i tågtrafiken på grund av ett spårfel mellan Iggesund och Söderhamn |
| 12 april 16.29–13 april 11.00 | urspårning | Stopp i tågtrafiken förbi Gnarp på grund av en urspårning |
| 25 april 11.32–26 april 16.00 | elfel | Gävle-Sundsvall: Det är störningar i tågtrafiken under eftermiddagen på grund av ett elfel söder om Hudiksvall |
| 25 april 15.11–16.50 | signalfel | Det är för tillfället stopp i tågtrafiken förbi Hudiksvall på grund av ett signalfel |
| 26 april 8.55–10.40 | signalfel | Förseningar förekommer i tågtrafiken på grund av bomfel vid Knivsta |
| 26 april 15.34–18.30 | signalfel | Stopp i tågtrafiken förbi Gävle central på grund av ett signalfel |
