Många förseningsdrabbade dagar i Gislaved under april

Gislaveds kommun Järnväg
Spår och perrong
Leo Wallentin, Newsworthy

Under 17 av 30 dagar i april var mer än var tionde tåg i Gislaveds kommun försenat. Det visar Newsworthys sammanställning av alla tågförseningar förra månaden.

Totalt var 16 procent av de ankommande tågen i Gislaveds kommun mer än fem minuter försenade under april bland de tåg som angjorde någon av stationerna Hestra, Reftele och Smålandsstenar. Tio procent var så mycket som en kvart försenade.

Dagen med flest sena tåg var onsdag den 24 april, när 50 procent av tågen var mer än fem minuter försenade. Under 17 dagar var mer än var tionde tåg sent.

Stapeldiagram över andel försenade tåg per dag
Ladda ner i fler format

Den allra största förseningen bland de ankommande tågen hade tåg nummer 322 (SJ Regional) från Kalmar C den 15 april. Enligt Trafikverkets trafikmeddelande var tåget 2 timmar och 17 minuter försenat när det nådde Hestra klockan 9.35. Detta är den ankomsttid som angavs på informationsskyltar och liknande. I extrema fall, till exempel när tåg evakuerats på spåren och passagerarna körts vidare med buss, kan den här ankomsttiden vara missvisande. Långa förseningar kan också bero på att tågtrafiken stoppats på en viss sträcka, och att ett avgående tåg fått en helt ny avgångstid senare på dygnet.

De knappt 300 tåg vi samlat ankomsttider för när de passerade1 Gislaveds kommun under månaden var sammanlagt 21 timmar och 56 minuter sena – i genomsnitt 6 minuter och 1 sekund per tåg.

Tio procent av tågen i Gislaveds kommun var inställda under april. I den siffran ingår bara de tåg som ställts in under dygnet innan avfärd, och alltså inte alla de tåg som ställts in längre i förväg, till följd av till exempel vinterns vagnsbrist.

I officiell statistik över tågförseningar räknas normalt hur stor andel av de ej inställda tågen som når sin slutstation inom en viss tid. Insamlingsmetoden gör att siffrorna i den här artikeln inte är rakt av jämförbara med den officiella statistiken (som publiceras senare, och endast på riksnivå), men indikerar att aprilpunktligheten i riket som helhet kommer att vara väl under 90 procent – lägre än månaden innan, och långt från det branschgemensamma målet på 95 procent.

Förseningar per avgångsstation
Karta över förseningar vid olika avgångsstationer. Här visas stationer med fler än fem avgångar under månaden.
Ladda ner i fler format

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer
 >10 procent
 5–10 procent
 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Gislaveds kommun.

Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.

Trafikmeddelanden för trafik i Gislaved under april
TidOrsakMeddelande
2 april 11.24–3 april 8.00spårfelStopp i tågtrafiken mellan Vaggeryd och Månsarp på grund av spårfel
5 april 9.05–14 april 20.00banarbeteFrån 12/4 kl 22:00 till 14/4 kl 20:00 är tågtrafiken Inställd på hela eller delar av sträckan
8 april 14.51–17.45växelfelFörseningar i tågtrafiken på grund av växelfel i Torup
8 april 17.57–19.30brandStopp i tågtrafiken mellan Nässjö och Malmbäck sedan kl 18:11 på grund av ett stillastående tåg
9 april 13.50–3 maj 15.00banarbete1/5 - 3/5 dagligen kl 09:00-15:00 är tågtrafiken mellan Göteborg och Borås inställd
10 april 20.07–11 april 2.00trädStopp i tågtrafiken genom Smålandsstenar sedan kl 20:09 på grund av ett nedfallet träd över spåren
11 april 13.43–18.00fordonsfelFörseningar på grund av tidigare fordonsfel mellan Borås och Sandared
14 april 15.26–15 april 5.30akut kontroll av spårStopp i tågtrafiken mellan Nässjö-Vaggeryd/Jönköping på grund av hårda vindbyar
14 april 16.04–15 april 8.00storm/snöstormStopp i tågtrafiken mellan Värnamo-Halmstad på grund av hårda vindbyar
14 april 16.04–15 april 5.30akut kontroll av spårStopp i tågtrafiken mellan Värnamo-Halmstad på grund av hårda vindbyar
15 april 4.50–9.00elfelFörseningar i tågtrafiken på grund av elfel mellan Kalmar och Emmaboda
15 april 7.35–19 april 16.15banarbeteMellan den 15/4 och 19/4 dagligen kl 07:35 och 16:15 är tågtrafiken mellan Landeryd och Värnamo ersatt med buss enligt tillfällig tidtabell
17 april 14.13–18.00spårfelStopp i tågtrafiken mellan Härryda och Hindås sedan kl 14:15 på grund av spårfel
21 april 8.31–16.00arbeteFörseningar och inställda avgångar i tågtrafiken på grund av ett elfel i Kalmar
24 april 5.00–26 april 16.00signalfelFörseningar i tågtrafiken på grund av signalfel mellan Värnamo och Klevshult/Gnosjö
24 april 5.44–9.30fordonsfelStopp i tågtrafiken mellan Borås och Limmared sedan kl 05:44 på grund av fordonskada
25 april 14.59–16.20obehöriga i spårområdetFörseningar i tågtrafiken på grund av tidigare obehöriga i spårområdet mellan Trekanten och Kalmar
29 april 7.33–10 maj 15.00banarbete6/5 - 10/5 dagligen kl 09:00-15:00 är tågtrafiken mellan Göteborg och Borås inställd
Här visas några meddelanden som kan ha påverkat punktligheten för tågen i Gislaved under april. Listan är inte fullständig.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.