Vårvintern har kantats av stora tågförseningar. Newsworthy har samlat in tågens ankomsttider under april, för att se hur stor andel av tågen till Hultsfreds kommun som var i tid under månaden.
Totalt var tre procent av de ankommande tågen vid Hultsfred mer än fem minuter försenade under april. En procent var så mycket som en kvart försenade.
Dagen med flest sena tåg var fredag den 12 april, när 18 procent av tågen var mer än fem minuter försenade. Under tre dagar var mer än var tionde tåg sent.

Ladda ner i fler format
Den allra största förseningen bland de ankommande tågen hade tåg nummer 28811 (Krösatågen) från Linköping C den 22 april. Enligt Trafikverkets trafikmeddelande var tåget 35 minuter försenat när det nådde Hultsfred klockan 16.39. Detta är den ankomsttid som angavs på informationsskyltar och liknande. I extrema fall, till exempel när tåg evakuerats på spåren och passagerarna körts vidare med buss, kan den här ankomsttiden vara missvisande. Långa förseningar kan också bero på att tågtrafiken stoppats på en viss sträcka, och att ett avgående tåg fått en helt ny avgångstid senare på dygnet.
De knappt 500 tåg vi samlat ankomsttider för när de passerade1 Hultsfreds kommun under månaden var sammanlagt 5 timmar och 33 minuter sena – i genomsnitt 49 sekunder per tåg.
Sju procent av tågen vid Hultsfred var inställda under april. I den siffran ingår bara de tåg som ställts in under dygnet innan avfärd, och alltså inte alla de tåg som ställts in längre i förväg, till följd av till exempel vinterns vagnsbrist.
I officiell statistik över tågförseningar räknas normalt hur stor andel av de ej inställda tågen som når sin slutstation inom en viss tid. Insamlingsmetoden gör att siffrorna i den här artikeln inte är rakt av jämförbara med den officiella statistiken (som publiceras senare, och endast på riksnivå), men indikerar att aprilpunktligheten i riket som helhet kommer att vara väl under 90 procent – lägre än månaden innan, och långt från det branschgemensamma målet på 95 procent.
Rutt (båda riktningar) | Andel tåg mer än 5 minuter sena | Genomsnittlig försening |
---|---|---|
Hultsfred–Linköping C (Krösatågen) | 8 % | 1 minut och 20 sekunder |
Kalmar C–Linköping C (Krösatågen) | 2,2 % | 41 sekunder |
Kalmar C–Vimmerby (Krösatågen) | 2,1 % | 1 minut och 35 sekunder |

Ladda ner i fler format
- Mindre karta, färre detaljer, 800 px: pngwebpjpg
- Mindre karta, färre detaljer, 1600 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 1280 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 2560 px: pngwebpjpg
- Med ram: pngwebpjpg
- 4:3: pngwebpjpg
- 16:9: pngwebpjpg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
Andel försenade tåg från olika avgångsstationer
█ >10 procent
█ 5–10 procent
█ <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Hultsfreds kommun.
Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.
Tid | Orsak | Meddelande |
---|---|---|
8 april 9.09–13.30 | spårfel | Stopp i tågtrafiken på grund av spårfel mellan Hultsfred och Berga |
13 april 12.18–13.00 | fordonsfel | Stopp i tågtrafiken på grund av ett stillastående tåg mellan Linköping och Tannefors |
13 april 12.31–15.00 | tågradio mobisir | Förseningar i tågtrafiken på grund av ett signalfel mellan Linköping och Rimforsa |
14 april 12.24–15 april 5.30 | akut kontroll av spår | Stopp i tågtrafiken mellan Kalmar och Linköping på grund av hårda vindbyar |
16 april 14.31–17 april 5.00 | spårfel | Stopp i tågtrafiken mellan Kalmar och Blomstermåla sedan kl 14:35 på grund av spårfel |
16 april 17.13–21.00 | spårfel | Inställda tåg mellan Kalmar och Blomstermåla på grund av spårfel |
22 april 11.09–15.00 | spårfel | Stopp i tågtrafiken mellan Berga och Hultsfred sedan klockan 11:12 på grund av ett befarat spårfel |
22 april 16.22–17.50 | obehöriga i spårområdet | Stopp i tågtrafiken mellan Kalmar och Smedby sedan kl 16:17 på grund av obehöriga i spårområdet |
24 april 11.40–15.00 | spårfel | Förseningar och inställda tåg på delar av sin sträcka på grund av spårfel mellan Vimmerby och Rimforsa |