Villapriserna steg mellan februari och april med 5 procent i Västerås kommun. Det är en betydande uppgång jämfört med det gångna året då priserna i snitt stått stilla.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
I hela Västmanland däremot sjunker villapriserna. I hela länet noterades en prisnedgång på 2 procent.

Ladda ner i fler format
Priserna på villor stiger i 87 av landets kommuner, medan de sjunker i 32 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Ladda ner i fler format
Sammanlagt såldes 198 villor i Västerås kommun mellan februari och april till ett genomsnittligt pris på 4,2 miljoner kronor. I fjol gjordes 158 affärer vid den här tiden på året.
I hela Västmanland såldes 377 villor för i snitt 3,2 miljoner kronor.

Ladda ner i fler format
Priserna på bostadsrätter sjunker något
Priserna på bostadsrätter har gått ner i Västerås kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en nedgång med 2 procent.
Även i hela Västmanland sjunker priserna på bostadsrätter. I hela länet noterades en prisnedgång på 4 procent.

Ladda ner i fler format
Priserna på bostadsrätter stiger i 69 av landets kommuner, medan de sjunker i 34 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Ladda ner i fler format
Bland kommunerna i Västmanlands län sjunker priserna på bostadsrätter i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Fagersta där priserna sjönk med 18 procent. I Köping däremot steg priserna med 3 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i sju av länets tio kommuner.
Sammanlagt såldes 462 bostadsrätter i Västerås kommun mellan februari och april till ett genomsnittligt pris på 1,7 miljoner kronor. I fjol gjordes 439 affärer vid den här tiden på året.
I hela Västmanland såldes 639 bostadsrätter för i snitt 1,4 miljoner kronor.

Ladda ner i fler format
Fyra försäljningar av fritidshus
Mellan februari och april gjordes sammanlagt fyra affärer med fritidshus i Västerås kommun.
De sålda fritidshusen i Västerås kommun hade ett genomsnittligt pris på 2,5 miljoner kronor.
I hela Västmanland såldes 18 fritidshus för i snitt 1,8 miljoner kronor.

Ladda ner i fler format
Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Västerås den här månaden.
Priserna på fritidshus sjunker i 30 av landets kommuner, medan de stiger i åtta (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Ladda ner i fler format
Tabeller
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arboga | 18 | 2,2 miljoner | |
| Fagersta | 17 | 1,2 miljoner | |
| Hallstahammar | 26 | 2,1 miljoner | |
| Kungsör | 24 | 2,4 miljoner | |
| Köping | 36 | 2,2 miljoner | |
| Norberg | 3 | 0,8 miljoner | |
| Sala | 28 | 2,3 miljoner | |
| Skinnskatteberg | 4 | 2,8 miljoner | |
| Surahammar | 23 | 1,7 miljoner | |
| Västerås | +5 % ▲ | 198 | 4,2 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arboga | 22 | 0,6 miljoner | |
| Fagersta | −18 % ▼ | 46 | 0,2 miljoner |
| Hallstahammar | 17 | 0,6 miljoner | |
| Kungsör | 5 | 0,5 miljoner | |
| Köping | +3 % ▲ | 41 | 0,7 miljoner |
| Norberg | 3 | 0,2 miljoner | |
| Sala | 24 | 1,2 miljoner | |
| Skinnskatteberg | 1 | 0,1 miljoner | |
| Surahammar | 18 | 0,4 miljoner | |
| Västerås | −2 % ▼ | 462 | 1,7 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arboga | 1 | 2,2 miljoner | |
| Fagersta | 0 | ||
| Hallstahammar | 0 | ||
| Kungsör | 0 | ||
| Köping | 2 | 2,4 miljoner | |
| Norberg | 2 | 1,6 miljoner | |
| Sala | +5 % ▲ | 7 | 1,5 miljoner |
| Skinnskatteberg | 2 | 0,9 miljoner | |
| Surahammar | 0 | ||
| Västerås | 4 | 2,5 miljoner |
