Den installerade solkraften i Malung-Sälens kommun har hittills varit blygsam, men under 2023 syns – precis som i fjol – en tydlig ökning i statistiken, om än från låga nivåer. Det visar nya siffror från Energimyndigheten.
Under 2023 anslöts 2,7 megawatt ny solel till elnätet i Malung-Sälens kommun, vilket innebar mer än tredubbling jämfört med året innan.
Totalt finns nu 269 nätanslutna anläggningar, om sammanlagt 4 megawatt i kommunen. Det skulle kunna motsvara, i runda tal, en elproduktion på någonstans mellan en och två procent av vad hushållen i Malung-Sälen förbrukar per år.1

Ladda ner i fler format
Räknat per invånare finns det nu 387,9 watt solceller per person i kommunen, vilket kan jämföras med 406,3 watt per person i hela Dalarnas län. Mest solel per invånare i länet hade Rättviks kommun och mest i landet Borgholms kommun.
Installerad effekt per invånare blir förstås högre i de områden där det finns storskaliga solcellsparker eller liknande. Tittar vi istället på antalet installationer per invånare har Malung-Sälen 26,2 anläggningar per tusen invånare, att jämföra med 31,6 i hela länet.
Kommun | Watt per person | Total installerad effekt (MW) | Förändring från året innan |
---|---|---|---|
Rättvik | 524 | 5,8 | +103 % |
Gagnef | 514 | 5,4 | +36 % |
Säter | 512 | 5,8 | +92 % |
Smedjebacken | 499 | 5,5 | +87 % |
Leksand | 492 | 7,9 | +104 % |
Älvdalen | 478 | 3,3 | +108 % |
Orsa | 431 | 3,0 | +81 % |
Avesta | 429 | 9,8 | +98 % |
Mora | 429 | 8,8 | +105 % |
Vansbro | 424 | 2,9 | +52 % |
Falun | 409 | 24,5 | +78 % |
Hedemora | 390 | 6,0 | +80 % |
Malung-Sälen | 388 | 4,0 | +211 % |
Borlänge | 326 | 16,9 | +72 % |
Ludvika | 280 | 7,4 | +58 % |
Den största delen av solelen i Malung-Sälen, 69 procent, kommer från småskaliga anläggningar,2 totalt 245 stycken. Det påminner om hur det ser ut i riket som helhet. I hela Sverige står anläggningar under 20 kilowatt för mer än hälften av den installerade effekten. Generellt är deras andel störst i kommuner med många villahushåll, medan större anläggningar dominerar i tätbefolkade kommuner med fler flerfamiljsbostäder – och förstås i de småkommuner som har någon av landets stora markanläggningar för solel.
Sedan 2021 finns ett särskilt ”grönt skatteavdrag” för bland annat installation av solceller. Det avdraget höjdes den 1 januari 2023. I Malung-Sälens kommun gjordes avdrag för totalt 4,4 miljoner kronor under 2023, att jämföra med 1,3 miljoner kronor året innan.
Rekordstor ökning i riket
I landet som helhet finns nu för första gången mer än en kvarts miljon nätanslutna solcellsanläggningar, efter ännu ett år med rekordstor utbyggnad.
Störst var ökningen bland de småskaliga anläggningarna (villatak och liknande), som nu har passerat 2 gigawatt i total installerad effekt, och står för 60 procent av den totala solelseffekten i landet. Samtidigt finns fler riktigt stora anläggningar än någonsin tidigare: Antalet anläggningar i megawattklassen har på några år gått från en handfull till närmare 100 stycken.