Många förseningsdrabbade dagar i Höör under februari

Höörs kommun Järnväg

Under 13 av 29 dagar i februari var mer än var tionde tåg i Höörs kommun försenat. Det visar Newsworthys sammanställning av alla tågförseningar förra månaden.

I Höör var tolv procent av pendeltågen mer än fem minuter försenade under februari. Tre procent var så mycket som en kvart försenade, bland de tåg som angjorde någon av stationerna Höör och Tjörnarp.

Dagen med flest sena tåg var fredag den 23 februari, när 26 procent av tågen var mer än fem minuter försenade. Under 13 dagar var mer än var tionde tåg sent.

Ladda ner i fler format

De drygt 3 100 tåg vi samlat ankomsttider för1 när de passerade2 Höörs kommun under månaden, var sammanlagt 91 timmar och 23 minuter sena (i genomsnitt 2 minuter och 11 sekunder per tåg).

I officiell statistik över tågförseningar räknas normalt hur stor andel av de ej inställda tågen som når sin slutstation inom en viss tid. I hela landet var andelen tåg som nådde sin slutstation inom fem minuter efter planerad ankomst tid i februari omkring 84 procent, enligt den data vi samlat in från Trafikverket. Insamlingsmetoden gör att den siffran inte är helt jämförbar med officiell statistik, men indikerar ändå att punktligheten i februari var låg i ett historiskt perspektiv. Under 2023 – det sämsta året för tågpunktlighet på över tio år – var andelen persontåg i tid som jämförelse 87,7 procent (det branschgemensamma målet är 95 procent).

Förseningar på vanliga sträckor för tågen i Höör
Rutt (båda riktningar)Andel tåg mer än 5 minuter senaGenomsnittlig försening
Hyllie–Älmhult (Pågatågen Exp)23,7 %3 minuter och 13 sekunder
Köpenhamn H–Växjö (Öresundståg)15,3 %2 minuter och 29 sekunder
Hyllie–Hässleholm (Pågatågen Exp)13,8 %2 minuter och 59 sekunder
Höör–Ystad (Pågatågen)12,6 %2 minuter och 26 sekunder
Hässleholm–Ystad (Pågatågen)12 %2 minuter och 7 sekunder
Kalmar C–Köpenhamn H (Öresundståg)11,3 %2 minuter och 15 sekunder
Hyllie–Kristianstad C (Pågatågen)9,3 %1 minut och 49 sekunder
Höör–Malmö C (Pågatågen)0 %9 sekunder
För tåg som stannar vid flera stationer i ett län eller en kommun anges här den genomsnittliga förseningstiden vid ankomsterna till samtliga stationer i regionen, för tåg på den aktuella sträckan.
Förseningar per avgångsstation
Karta över förseningar vid olika avgångsstationer
Ladda ner i fler format

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer
 >10 procent
 5–10 procent
 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Höörs kommun.

Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.