Så många tjejer idrottar i Ödeshög – här är de populäraste sporterna

Ödeshögs kommun Sport
Fotbollsmatch

Svenska tjejer idrottar mindre än pojkarna, så även i Ödeshög. Det visar siffror från Riksidrottsförbundet.

Det är en större andel av pojkarna än av flickorna i Ödeshög som deltar i idrottsaktiviteter. Det visar siffror från Riksidrottsförbundet. 2022 – som är det senaste året det finns statistik för – deltog 29 procent av killarna mellan 7 och 25 år i någon föreningsidrottsaktivitet under året. Motsvarande siffra för tjejerna var 24 procent. I totalt 215 av 290 kommuner i landet är det en högre andel killar än tjejer som deltar i idrottsaktiviteter.

Att pojkar föreningsidrottar mer än flickor, vilket är vad Riksidrottsförbundets statistik mäter, är ett känt fenomen. Skillnaden ökar med åldern och en förklaring är att tjejer oftare väljer att träna utanför föreningsidrotten – till exempel på gym.

Högst andel idrottande flickor i Östergötland finns i Ydre kommun, där 44 procent av flickorna deltog i idrottsverksamhet. I Ödeshög är andelen lägst i länet.

Andel 7–25-åringar som deltagit i idrottsaktivitet i Östergötland
KommunFlickorPojkar
Ydre44 %48 %
Söderköping43 %45 %
Boxholm40 %40 %
Linköping37 %43 %
Åtvidaberg37 %40 %
Kinda36 %43 %
Vadstena36 %44 %
Mjölby32 %40 %
Norrköping32 %41 %
Finspång31 %37 %
Motala31 %42 %
Valdemarsvik29 %36 %
Ödeshög24 %29 %
Källa: Riksidrottsförbundet

I de båda områden vi har data för (Hästholmen-Slätten-Skogsbygden och Ödeshög) var andelen flickor som deltog i idrottsaktiviteter densamma, 24 procent, jämfört med 32 respektive 28 procent av pojkarna.

Andel 7–25-åringar som deltagit i idrottsaktivitet per område i Ödeshög
OmrådeFlickorPojkar
Hästholmen-Slätten-Skogsbygden24 %32 %
Ödeshög24 %28 %
Källa: Riksidrottsförbundet
Så många tjejer idrottar i olika delar av Ödeshögs kommun

Fotboll störst – ridsport mest flickdominerat

Sett till totalt antal deltagartillfällen är fotboll den största idrotten bland tjejer i Ödeshög, med knappt 1 300 deltagartimmar – vilket kan jämföras med knappt 1 100 deltagartimmar för den näst populäraste sporten, ridsport. Även bland killarna i Ödeshög är fotboll den största sporten.

Inom ridsport är tjejdominansen störst i Ödeshög – flickorna står för 93,4 procent av deltagartillfällena, knappt 1 100 jämfört med 77 för killarna. I andra änden av spektrat finns fotboll, där pojkarna stod för 64,3 procent av deltagartillfällena. Bland sporterna som utövas i ungefär lika stor utsträckning av båda könen i Ödeshög finns orientering.

Största idrotterna bland tjejer i Ödeshög
IdrottAntal deltagartillfällen flickorFlickornas andel av deltagartillfällen
Fotboll1 26935,7 %
Ridsport1 08893,4 %
Volleyboll24143,1 %
Skidor23737,7 %
Orientering9049,2 %
Källa: Riksidrottsförbundet. Vi visar här alla idrotter som har minst 120 registrerade deltagartillfällen totalt under året i kommunen.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.