Stora skillnader i tjejers sportande i Hylte – siffrorna område för område

Hylte kommun Sport
Fotbollsmatch

Det är dubbelt så stor andel av tjejerna i Långaryd-Landeryd som idrottar som i Hyltebruk norra. Det visar siffror från Riksidrottsförbundet.

Det är en större andel av pojkarna än av flickorna i Hylte som deltar i idrottsaktiviteter. Det visar siffror från Riksidrottsförbundet. 2022 – som är det senaste året det finns statistik för – deltog 37 procent av killarna mellan 7 och 25 år i någon föreningsidrottsaktivitet under året. Motsvarande siffra för tjejerna var 34 procent. I totalt 215 av 290 kommuner i landet är det en högre andel killar än tjejer som deltar i idrottsaktiviteter.

Att pojkar föreningsidrottar mer än flickor, vilket är vad Riksidrottsförbundets statistik mäter, är ett känt fenomen. Skillnaden ökar med åldern och en förklaring är att tjejer oftare väljer att träna utanför föreningsidrotten – till exempel på gym.

Högst andel idrottande flickor i Halland finns i Kungsbacka kommun, där 50 procent av flickorna deltog i idrottsverksamhet. I Hylte är andelen lägst i länet.

Andel 7–25-åringar som deltagit i idrottsaktivitet i Halland
KommunFlickorPojkar
Kungsbacka50 %54 %
Varberg44 %53 %
Halmstad39 %47 %
Falkenberg38 %49 %
Laholm37 %43 %
Hylte34 %37 %
Källa: Riksidrottsförbundet

Det finns stora skillnader mellan olika områden i Hylte. I Långaryd-Landeryd och Unnaryd-Jälluntofta deltog 43 procent av tjejerna i någon idrottsaktivitet, jämfört med 38 respektive 48 procent av pojkarna. I Hyltebruk norra var det 22 procent av tjejerna som idrottade, jämfört med 34 procent av killarna.

Andel 7–25-åringar som deltagit i idrottsaktivitet per område i Hylte
OmrådeFlickorPojkar
Långaryd-Landeryd43 %38 %
Unnaryd-Jälluntofta43 %48 %
Rydöbruk-Femsjö42 %40 %
Torup39 %32 %
Drängsered-Kinnared-Brännögård38 %41 %
Hyltebruk södra29 %35 %
Hyltebruk norra22 %34 %
Källa: Riksidrottsförbundet
Så många tjejer idrottar i olika delar av Hylte kommun
Här idrottade flest tjejer i Hyltebruk 2022

Volleyboll störst – ridsport mest flickdominerat

Sett till totalt antal deltagartillfällen är volleyboll den största idrotten bland tjejer i Hylte, med drygt 5 000 deltagartimmar – vilket är ungefär lika många deltagartimmar som för den näst populäraste sporten, fotboll. Bland killarna i Hylte är fotboll den största sporten.

Inom ridsport är tjejdominansen störst i Hylte – flickorna står för 97 procent av deltagartillfällena, omkring 2 900 jämfört med 89 för killarna. I andra änden av spektrat finns bandy, där pojkarna stod för 98,9 procent av deltagartillfällena. Bland sporterna som utövas i ungefär lika stor utsträckning av båda könen i Hylte finns karate.

Största idrotterna bland tjejer i Hylte
IdrottAntal deltagartillfällen flickorFlickornas andel av deltagartillfällen
Volleyboll5 03961,3 %
Fotboll4 74728,5 %
Ridsport2 89797 %
Gymnastik2 10690,2 %
Handboll1 15344,2 %
Karate1 10450,8 %
Dragkamp77322,1 %
Skyttesport30827,6 %
Styrkelyft19645 %
Bowling13655,3 %
Bordtennis12118,1 %
Innebandy11821,7 %
Tennis5843 %
Bandy61,1 %
Källa: Riksidrottsförbundet. Vi visar här alla idrotter som har minst 120 registrerade deltagartillfällen totalt under året i kommunen.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.