Mellan november och januari såldes 31 fritidshus i Malung-Sälens kommun. Det är relativt många sett till aktiviteten på bostadsmarknaden i kommunen under de senaste tolv månaderna, samt det historiska snittet för den här tiden på året.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
Under november till januari såldes det 13 fler fritidshus i Malung-Sälen än snittet för det senaste året. November till januari är, historiskt sett, en tid då det säljs fler fritidshus än under resten av året, men också om vi tar det här i beaktande var bostadsmarknaden ovanligt aktiv under de senaste tre månaderna.
De sålda fritidshusen i Malung-Sälens kommun hade ett genomsnittligt pris på 4,9 miljoner kronor. I fjol gjordes 21 affärer vid den här tiden på året.
I hela Dalarna såldes 58 fritidshus för i snitt 3,5 miljoner kronor.

Ladda ner i fler format
Statistiken visar även på en kännbar prisnedgång i Malung-Sälens kommun. Medelpriset på försäljningarna av fritidshus i kommunen var 6 procent lägre än för ett år sedan. Även i hela Dalarna sjunker priserna på fritidshus. I hela länet noterades en prisnedgång på 4 procent.

Ladda ner i fler format
Priserna på fritidshus sjunker i 35 av landets kommuner, medan de stiger i bara tre (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Ladda ner i fler format
Priserna på bostadsrätter på samma nivå som tidigare
Priserna på bostadsrätter står i stort sett stilla i Malung-Sälens kommun. Medelpriset på de på försäljningarna under de senaste tre månaderna låg på samma nivå som för tre månader sedan.
I hela Dalarna däremot ökar priserna på bostadsrätter. I hela länet noterades en prisuppgång på 12 procent.

Ladda ner i fler format
Priserna på bostadsrätter sjunker i 65 av landets kommuner, medan de stiger i 34 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Ladda ner i fler format
Bland kommunerna i Dalarnas län står priserna på bostadsrätter stilla i två av fem kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i tio av länets 15 kommuner.
Sammanlagt såldes 44 bostadsrätter i Malung-Sälens kommun mellan november och januari till ett genomsnittligt pris på 3,2 miljoner kronor. I fjol gjordes 60 affärer vid den här tiden på året.
I hela Dalarna såldes 369 bostadsrätter för i snitt 1,6 miljoner kronor.

Ladda ner i fler format
17 villor såldes
Mellan november och januari gjordes sammanlagt 17 affärer med villor i Malung-Sälens kommun. Det kan jämföras med 19 vid motsvarande tid i fjol.
De sålda villorna i Malung-Sälens kommun hade ett genomsnittligt pris på 2,4 miljoner kronor.
I hela Dalarna såldes 366 villor för i snitt 2,2 miljoner kronor.

Ladda ner i fler format
Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för villor i Malung-Sälen den här månaden.
Priserna på villor sjunker i 90 av landets kommuner, medan de stiger i 28 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Ladda ner i fler format
Bland kommunerna i Dalarnas län sjunker priserna på villor i fyra av fyra kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Hedemora där priserna sjönk med 16 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i elva av länets 15 kommuner.
Tabeller
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Avesta | 16 | 1,5 miljoner | |
Borlänge | −10 % ▼ | 66 | 2,6 miljoner |
Falun | −14 % ▼ | 60 | 3,8 miljoner |
Gagnef | 21 | 1,7 miljoner | |
Hedemora | −16 % ▼ | 30 | 1,2 miljoner |
Leksand | 16 | 2,4 miljoner | |
Ludvika | −12 % ▼ | 35 | 1,2 miljoner |
Malung-Sälen | 17 | 2,4 miljoner | |
Mora | 23 | 2,3 miljoner | |
Orsa | 7 | 1,8 miljoner | |
Rättvik | 15 | 2,1 miljoner | |
Smedjebacken | 21 | 1,2 miljoner | |
Säter | 15 | 1,9 miljoner | |
Vansbro | 14 | 0,9 miljoner | |
Älvdalen | 10 | 2,0 miljoner |
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Avesta | −9 % ▼ | 36 | 0,5 miljoner |
Borlänge | ±0 % ▸ | 90 | 1,1 miljoner |
Falun | −2 % ▼ | 78 | 1,9 miljoner |
Gagnef | 0 | ||
Hedemora | 20 | 0,5 miljoner | |
Leksand | 2 | 2,6 miljoner | |
Ludvika | +3 % ▲ | 31 | 0,6 miljoner |
Malung-Sälen | ±0 % ▸ | 44 | 3,2 miljoner |
Mora | 15 | 1,6 miljoner | |
Orsa | 5 | 0,7 miljoner | |
Rättvik | 11 | 1,1 miljoner | |
Smedjebacken | 3 | 0,9 miljoner | |
Säter | 3 | 0,7 miljoner | |
Vansbro | 0 | ||
Älvdalen | 31 | 3,0 miljoner |
Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Avesta | 1 | 1,8 miljoner | |
Borlänge | 0 | ||
Falun | 1 | 1,0 miljon | |
Gagnef | 4 | 1,1 miljoner | |
Hedemora | 3 | 1,4 miljoner | |
Leksand | 3 | 1,0 miljon | |
Ludvika | 1 | 0,8 miljoner | |
Malung-Sälen | −6 % ▼ | 31 | 4,9 miljoner |
Mora | 0 | ||
Orsa | 3 | 4,8 miljoner | |
Rättvik | 1 | 2,1 miljoner | |
Smedjebacken | 1 | 0,6 miljoner | |
Säter | 1 | 1,5 miljoner | |
Vansbro | 0 | ||
Älvdalen | −6 % ▼ | 8 | 2,3 miljoner |