Flera ovanliga hundnamn i toppen i Älvkarleby

Älvkarleby kommun Husdjur
Hund som leker i snö

Molly toppar hundnamnsligan i Älvkarleby kommun, precis som i riket som helhet. Men fyra namn på topplistan utmärker sig enligt färsk statistik från Jordbruksverket som ovanligt vanliga i Älvkarleby: Rambo, Tindra, Zorro och Hugo.

Molly är fortsatt ohotad etta bland hundnamnen i Sverige, följt av Bella och Charlie. Så har det sett ut flera år i rad nu, och även bland Älvkarlebyhundarna ligger alltså Molly i topp.

På listan över Älvkarleby kommuns 16 vanligaste hundnamn sticker några ut som märkbart vanligare här än i landet som stort: Rambo, Tindra, Zorro och Hugo förekommer alla mer frekvent i Älvkarleby jämfört med hela landet.

Tre namn har klättrat flera platser på listan i kommunen det senaste året: Rambo, Charlie och Nova, och tre namn har dalat: Bella, Ludde och Luna.

RangordningNamnAntal hundar
1Molly15
2Ronja8
Rambo☆↑8
Charlie↑8
5Nova↑7
Bella↓7
Sigge7
Doris7
Zorro☆7
10Sally6
Bosse6
Selma6
Ludde↓6
Hugo☆6
Tindra☆6
Luna↓6
☆ Ovanligt vanligt i Älvkarleby
↑↓ Namn på upp- eller nedåtgående det senaste året

I hela landet är Molly det ohotat populäraste tilltalsnamnet för hundar sedan flera år, följt av Bella och Charlie. Något av de tre namnen toppar listan i 252 av 290 kommuner, och de har varit de vanligaste namnen sedanstone 2018. Under de senaste fem åren har bland annat Sally och Bosse klättrat på listorna och fjolårets raket var Ludde, som gjorde comeback på topp-10-listan.

Hundnamn i Uppsala län
KommunVanligaste namn”Ovanligt vanligt” namn
EnköpingBellaSiri
HebyMollyCasper
HåboMollySvante
KnivstaBellaGizmo
TierpSallyBonnie
UppsalaMollyZelda
ÄlvkarlebyMollyRambo
ÖsthammarCharlieZigge
Kommuner med mycket få hundar saknas i tabellen.
Ladda ner i fler format

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.