Flera ovanliga hundnamn i toppen på Gotland

Gotlands län Husdjur
Hund i snö

Molly toppar hundnamnsligan i Gotlands län, precis som i riket som helhet. Men fyra namn på topplistan utmärker sig enligt färsk statistik från Jordbruksverket som ovanligt vanliga på Gotland: Lady, Jack, Zorro och Maja.

Molly är fortsatt ohotad etta bland hundnamnen i Sverige, följt av Bella och Charlie. Så har det sett ut flera år i rad nu, och även bland Gotlandshundarna ligger alltså Molly i topp.

På listan över Gotlands läns 21 vanligaste hundnamn sticker några ut som märkbart vanligare här än i landet som stort: Lady, Jack, Zorro och Maja förekommer alla mer frekvent i Gotland jämfört med hela landet.

Tre namn har klättrat på listan i länet det senaste året: Bosse, Harry och Jack, och två namn har dalat: Elsa och Rocky.

RangordningNamnAntal hundar
1Molly67
2Bella59
3Sally45
4Wilma43
5Stella42
6Sigge37
Bosse↑37
8Charlie36
9Alice35
Harry↑35
Ludde35
12Doris34
13Bamse32
14Elsa↓31
15Lady☆30
16Selma29
17Jack☆↑28
18Maja☆27
19Rocky↓26
20Zorro☆25
Luna25
☆ Ovanligt vanligt på Gotland
↑↓ Namn på upp- eller nedåtgående det senaste året

I hela landet är Molly det ohotat populäraste tilltalsnamnet för hundar sedan flera år, följt av Bella och Charlie. Något av de tre namnen toppar listan i 252 av 290 kommuner, och de har varit de vanligaste namnen sedanstone 2018. Under de senaste fem åren har bland annat Sally och Bosse klättrat på listorna och fjolårets raket var Ludde, som gjorde comeback på topp-10-listan.

Ladda ner i fler format

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.