Hit flyttar Härjedalsborna för att studera

Härjedalens kommun Högskola och universitet

Andeln som väljer att börja studera vid högskolor och universitet utanför hemlänet har ökat i landet det senaste decenniet, men i Härjedalens kommun är trenden inte fullt så tydlig. Vi har sammanställt de nya Härjedalsstudenternas favoritdestinationer.

Den här veckan startar vårterminen för de flesta av landets högskolestudenter. Någonstans omkring 30 000 av dem är högskolenybörjare, som inte studerat på högskola tidigare. Newsworthy har tittat närmare på de senaste årens statistik över högskolenybörjare, och var de väljer att studera.

De populäraste högskolorna för nya Härjedalsstudenter var förra vårterminen – den senaste det finns publicerad statistik för – Högskolan Dalarna och Mittuniversitetet, dit fem av 13 högskolenybörjare sökte sig1.

Här började Härjedalsbor studera förra vårterminen
LärosäteLänAntal studenter från Härjedalen
Högskolan DalarnaDalarnas län5
MittuniversitetetVästernorrlands län · Jämtlands län5
Umeå universitetVästerbottens län2
Lunds universitetSkåne län1

Vårterminen 2023 började åtta av de 13 nya studenterna från Härjedalens kommun (62 procent) studera vid en högskola eller ett universitet utanför hemlänet. I hela Jämtland var andelen som började studera utanför hemlänet 60 procent.

Andelen ”hemlänsstudenter” var i fjol högre än året innan, och mindre än 2010. I riket som helhet finns det en trend mot att allt färre börjar studera nära hemorten. Samtidigt har det blivit vanligare med distanskurser. Att andelen hemmastudenter minskar behöver alltså inte betyda att fler flyttar från hemorten – det kan också bero på att fler väljer att studera på distans.

Ladda ner i fler format
Högskolenybörjare VT 2023 i länets kommuner
KommunAndel hemmastudenter VT 2023Antal högskolenybörjarePopuläraste lärosäte(n)
Ragunda100 procent4Mittuniversitetet
Bräcke60 procent5Mittuniversitetet
Krokom50 procent20Mittuniversitetet
Åre45 procent11Mittuniversitetet
Härjedalen38 procent13Högskolan Dalarna · Mittuniversitetet
Östersund38 procent94Mittuniversitetet
Strömsund28 procent18Umeå universitet
Berg0 procent4Linköpings universitet

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.