Kraftig budgetminskning för folkbildningen – här är Essungas populäraste kurser

Essunga kommun Folkbildning
Drejning

Regeringen drar ner på anslagen till studieförbunden med nästan en tredjedel de närmaste åren. I Essunga är film och fototeknik det populäraste ämnet.

Först kom coronapandemin som tvingade studieförbunden att till stora delar ställa in sin verksamhet. Antalet deltagare rasade, studiecirklar upplöstes och fortfarande har verksamheten inte kommit ikapp.

Sedan kom regeringens budget: 250 miljoner mindre till folkbildning under 2024, och ytterligare minskningar kommande år. Totalt ska anslagen ner från 1,8 miljarder 2023 till 1,3 miljarder 2026.

– Jag är rädd och beredd på att det kommer att vara mycket som kommer att stängas och läggas ner. Studieförbunden har i dag verksamhet i landets samtliga kommuner, men jag är inte säker på att vi kan säga det om tre år. Vi vill gärna finnas där människor finns: i såväl glesbygd och i storstadens kranskommuner, säger David Samuelsson, generalsekreterare för branschorganisationen Studieförbunden.

Ladda ner i fler format

Under pandemin tappade studieförbunden i Essunga kommun var tredje deltagare. Antalet ökade igen under 2022 och är nu till och med högre än innan pandemin, till skillnad från i riket i stort.

Under 2022 deltog 317 Essungabor, eller 5,5 procent av befolkningen i studiecirklar och annan folkbildningsverksamhet. De flesta, två av tre, var kvinnor – ungefär som i riket i övrigt. Drygt fyra av tio var över 65 år, och det är också den åldersgrupp där störst andel av befolkningen var deltagare. Totalt i riket är personer över 65 år de flitigaste deltagarna.

Bild- och formkonst populärast i Essunga

I Essunga kommun är kurser inom bild- och formkonst populärast, sett till deltagartimmar, och det enskilt populäraste ämnet är film och fototeknik.

De tio populäraste ämnena i Essunga kommun
ÄmneDeltagartimmar
Film och fototeknik60 224
Improvisatorisk musik (rock, jazz etc)3 025
Vävning2 148
Körsång1 512
Folklig dans1 410
Sång och musik i grupp462
Historia455
Annan utbildning i religion360
Pedagogik o metodik210
Övrigt konsthantverk160

Essunga kommun är den enda i Västra Götaland där film och fototeknik toppar listan. Istället är det populäraste ämnet improvisatorisk musik (rock, jazz etc) i 14 av 49 kommuner. Även i riket i stort är detta det populäraste ämnet.

Totalt finns tio studieförbund i landet, sju av dem hade registrerad verksamhet i Essunga förra året. Flest unika deltagare lockade Sensus, 1 038 stycken.

Antal och andel av befolkningen som deltagit i studieförbundens verksamhet
KommunDeltagareAndel deltagarePopuläraste ämneStörsta förbund
Orust1 4339,3 %husdjursskötselStudieförbundet Vuxenskolan
Bengtsfors8559,2 %övrigt konsthantverkSensus
Färgelanda5498,4 %övrigt konsthantverkStudieförbundet Vuxenskolan
Åmål9978,2 %körsångStudieförbundet Vuxenskolan
Tidaholm1 0197,9 %körsångStudieförbundet Vuxenskolan
Vårgårda9587,8 %modern konstdansBilda
Skara1 4197,6 %improvisatorisk musik (rock, jazz etc)Medborgarskolan
Tjörn1 2147,5 %husdjursskötselStudieförbundet Vuxenskolan
Mellerud6887,4 %körsångSensus
Karlsborg5197,4 %övriga enskilda instrumentStudiefrämjandet
Uddevalla4 0837,1 %improvisatorisk musik (rock, jazz etc)Studieförbundet Vuxenskolan
Herrljunga6727,1 %keramikStudieförbundet Vuxenskolan
Hjo6457,0 %piano (enskilt instrument) tangentspelStudieförbundet Vuxenskolan
Grästorp3856,8 %körsångSensus
Götene9016,8 %teater och dramatik (för scenframställning)Studieförbundet Vuxenskolan
Skövde3 8696,7 %improvisatorisk musik (rock, jazz etc)Studieförbundet Vuxenskolan
Vänersborg2 6626,7 %svenska som främmande språkStudiefrämjandet
Mariestad1 6176,5 %improvisatorisk musik (rock, jazz etc)Arbetarnas Bildningsförbund
Lysekil9206,5 %övrigt konsthantverkStudieförbundet Vuxenskolan
Falköping2 1526,5 %improvisatorisk musik (rock, jazz etc)Studieförbundet Vuxenskolan
Kungälv3 1206,4 %improvisatorisk musik (rock, jazz etc)Medborgarskolan
Trollhättan3 7246,3 %föreningskunskapMedborgarskolan
Tibro7036,2 %improvisatorisk musik (rock, jazz etc)Studieförbundet Vuxenskolan
Öckerö7896,2 %annan utbildning i religionBilda
Töreboda5626,1 %svenskaStudieförbundet Vuxenskolan
Stenungsund1 6726,0 %improvisatorisk musik (rock, jazz etc)Studieförbundet Vuxenskolan
Lerum2 5675,9 %pedagogik o metodikStudieförbundet Vuxenskolan
Tanum7645,9 %vävningStudieförbundet Vuxenskolan
Tranemo7015,9 %vävningStudieförbundet Vuxenskolan
Lidköping2 3445,8 %improvisatorisk musik (rock, jazz etc)Studiefrämjandet
Dals-Ed2675,7 %friskvårdArbetarnas Bildningsförbund
Alingsås2 4015,7 %körsångStudieförbundet Vuxenskolan
Bollebygd5405,6 %improvisatorisk musik (rock, jazz etc)Studieförbundet Vuxenskolan
Essunga3175,5 %film och fototeknikSensus
Sotenäs5015,5 %övrigt konsthantverkArbetarnas Bildningsförbund
Göteborg32 2055,4 %improvisatorisk musik (rock, jazz etc)Sensus
Svenljunga5735,3 %pedagogik o metodikSensus
Mark1 8625,3 %vävningStudieförbundet Vuxenskolan
Borås5 8985,1 %improvisatorisk musik (rock, jazz etc)Arbetarnas Bildningsförbund
Mölndal3 5325,0 %improvisatorisk musik (rock, jazz etc)Studieförbundet Vuxenskolan
Partille2 0015,0 %improvisatorisk musik (rock, jazz etc)Studieförbundet Vuxenskolan
Lilla Edet7225,0 %pedagogik o metodikStudieförbundet Vuxenskolan
Munkedal5255,0 %övrigt konsthantverkStudieförbundet Vuxenskolan
Ale1 5254,7 %pedagogik o metodikMedborgarskolan
Härryda1 8104,6 %vävningStudieförbundet Vuxenskolan
Ulricehamn1 1194,5 %friskvårdStudieförbundet Vuxenskolan
Vara6714,2 %vävningStudieförbundet Vuxenskolan
Gullspång1993,8 %historiaStudieförbundet Vuxenskolan
Strömstad4603,5 %körsångStudieförbundet Vuxenskolan

Redan i oktober meddelade Kulturens bildningsförbund, som 2022 inte hade några registrerade deltagare i Essunga men väl i 24 andra kommuner i Västra Götaland, att de lägger ner folkbildningsverksamheten.

– De hade ekonomiska utmaningar redan innan, och när det här kom såg de inte att de kunde hitta någon väg till balans. Det är inget annat studieförbund som har tagit ett sånt beslut, men vi kommer att se rejäla effekter på verksamheten de närmaste tre åren. Inte minst på lokal nivå: färre deltagare, färre kurser, färre anställda, lokaler som stängs, sammanslagningar, säger David Samuelsson.

Går det att hitta alternativa intäkter – höjda kursavgifter eller lokala sponsorer eller liknande?

– Jag tror att alla studieförbund funderar över det nu, det finns en stor kreativitet där ute. Men det är inget som säger att det finns andra aktörer som har pengar för att staten minskar anslagen. Säkert kan det bli så att avgifterna höjs. De varierar idag, en del kostar annat är kostnadsfritt. Tar man ut en hög avgift är det färre som kan delta, det är svåra avvägningar att göra.

Enligt regeringen handlar neddragningen i anslagen till studieförbunden om prioriteringar.

– Många politiker har historiskt sett lovat allt till alla men det fungerar inte nu när vi har tuffa tider och då måste vi prioritera och då prioriterar vi utbildningar som leder till riktiga jobb, sa utbildningsminister Mats Persson till SVT i samband med att budgeten presenterades.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.