Rekordmånga skadegörelsebrott i Nykvarn

Nykvarns kommunAnmälda brott

Under första kvartalet 2019 anmäldes 57 skadegörelsebrott i Nykvarns kommun. Det är fler anmälningar än något kvartal sedan 2006 och nästa tre gånger så många som snittet för det första kvartalet sedan 2006. Medeltalet har legat på 20 anmälningar per kvartal.

Antal anmälda skadegörelsebrott i Stockholms län

Kommun2019 (första kvartalet)2018 (första kvartalet)Förändring
Botkyrka kommun689616+73
Danderyds kommun196254−58
Ekerö kommun4060−20
Haninge kommun753772−19
Huddinge kommun687555+132
Järfälla kommun445405+40
Lidingö kommun83156−73
Nacka kommun469355+114
Norrtälje kommun240274−34
Nykvarns kommun5743+14
Nynäshamns kommun312200+112
Salems kommun10488+16
Sigtuna kommun298225+73
Sollentuna kommun742635+107
Solna kommun858842+16
Stockholms kommun18 26715 269+2 998
Sundbybergs kommun656642+14
Södertälje kommun1 1691 413−244
Tyresö kommun126346−220
Täby kommun221274−53
Upplands Väsby kommun367372−5
Upplands-Bro kommun3933930
Vallentuna kommun132158−26
Vaxholms kommun411−7
Värmdö kommun6393−30
Österåkers kommun7076−6

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.