Under tredje kvartalet 2023 anmäldes fler skadegörelsebrott än något kvartal sedan 2012. Det visar ny statistik från Brå.
Det anmäldes sammanlagt 100 skadegörelsebrott i Ale kommun under tredje kvartalet 2023. Vi får gå tillbaka till andra kvartalet 2012 för att hitta ett kvartal då det anmäldes lika många skadegörelsebrott i kommunen.
Sett till hela de senaste året pekar statistiken också en uppåtgående trend. Under de senaste tolv månader har det anmälts 61 procent fler skadegörelsebrott än för ett år sedan.

Ladda ner i fler format
I snitt har det sedan 2006 anmälts 81 skadegörelsebrott per kvartal i Ale kommun. Flest anmälningar under ett enskilt kvartal noterades det andra kvartalet 2009 (181 stycken).
Statistiken visar antalet anmälda brott och inte antalet faktiskt begångna brott. Hur stor andel av de begångna brotten som anmäls varierar mellan olika brottstyper. Antalet anmälda skadegörelsebrott – dit klotter räknas – varierar stort över tid och påverkas mycket av rutiner vid rapportering. En del samlar ihop en större mängd brott och registrerar dem vid ett tillfälle.
Benägenheten att anmäla brott kan också förändras över tid, till exempel på grund av förändrade attityder i samhället eller ändrade försäkringsvillkor. Det gör det svårt att utifrån antalet anmälda brott säga om brottsligheten ökar eller minskar.
Det finns också ett bortfall av anmälda brott som inte har någon brottsplats registrerad och därmed inte kan knytas till en kommun.