Täby kommuns befolkning har växt den senaste tioårsperioden. Och i områdena Arninge-Ullna och Täby Park har invånarantalet nästan tredubblats sedan 2013.
Den senaste tioårsperioden har Täby kommun ökat sin befolkning med 13 procent – från 66 292 personer i slutet av 2013 till 75 137 vid årsskiftet.
Men det växer inte överallt i kommunen. Det visar sig när när Newsworthy samlar SCB:s befolkningsdata från tio år för att se hur kommunen utvecklats. Medan antalet invånare mer än fördubblats i Arninge-Ullna och Täby Park har Runborg minskat sin befolkning med 100 invånare.

Ladda ner i fler format
Storlekarna anger kartans bredd. Höjden beror på det avbildade områdets geografiska utsträckning.
Om du är prenumerant kan du alltid kontakta oss om du vill ha skräddarsydda kartor.
Här ökar barnfamiljerna mest
I SCB:s befolkningsstatistik ser vi också vilka familjekonstellationer som bor i olika områden – och hur karaktären på olika områden förändras. Andelen barnfamiljer har till exempel ökat kraftigt i området Arninge-Ullna. Där finns nu 662 hushåll med barn, vilket är 62 procent av hushållen. Högst andel barnfamiljer finns i Byle, där 487 av 789 hushåll har barn. I Täby Centrum, däremot, har bara 174 av 1 572 hushåll – 11 procent – barn.

Ladda ner i fler format
Storlekarna anger kartans bredd. Höjden beror på det avbildade områdets geografiska utsträckning.
Om du är prenumerant kan du alltid kontakta oss om du vill ha skräddarsydda kartor.
Här bor flest singlar
Näsbydal är det område med högst andel ensamstående i Täby kommun, 63 procent av hushållen består av ensamstående med eller utan barn. På senare år har andelen dock ökat snabbare i Täby Park. Där består nu 58 procent av hushållen av ensamstående. Motsvarande siffra i kommunens sammanboendetätaste område, Vallabrink, är 14 procent – där består 81 av 574 hushåll av ensamstående med eller utan barn.

Ladda ner i fler format
Storlekarna anger kartans bredd. Höjden beror på det avbildade områdets geografiska utsträckning.
Om du är prenumerant kan du alltid kontakta oss om du vill ha skräddarsydda kartor.
| Område | 2013 | 2022 | Förändring | Förändring i procent |
|---|---|---|---|---|
| Arninge-Ullna | 1 232 | 3 666 | +2 434 | +198 % ▲ |
| Täby Park | 1 386 | 4 013 | +2 627 | +190 % ▲ |
| Täby Centrum | 1 770 | 2 598 | +828 | +47 % ▲ |
| Nytorp | 1 677 | 2 315 | +638 | +38 % ▲ |
| Näsby Slott | 1 441 | 1 914 | +473 | +33 % ▲ |
| Byle | 1 974 | 2 428 | +454 | +23 % ▲ |
| Roslags-Näsby | 3 473 | 4 238 | +765 | +22 % ▲ |
| Ella Park | 2 337 | 2 577 | +240 | +10 % ▲ |
| Östra Hägernäs | 4 197 | 4 486 | +289 | +7 % ▲ |
| Västra Hägernäs | 3 077 | 3 229 | +152 | +5 % ▲ |
| Näsbydal | 2 528 | 2 641 | +113 | +4 % ▲ |
| Tibble | 3 650 | 3 790 | +140 | +4 % ▲ |
| Lahäll | 3 135 | 3 244 | +109 | +3 % ▲ |
| Vallabrink | 1 804 | 1 844 | +40 | +2 % ▲ |
| Vallatorp | 1 930 | 1 959 | +29 | +2 % ▲ |
| Ella Gård | 4 406 | 4 463 | +57 | +1 % ▲ |
| Viggbyholm | 1 732 | 1 754 | +22 | +1 % ▲ |
| Karlsund | 1 681 | 1 699 | +18 | +1 % ▲ |
| Näsby Park | 1 849 | 1 867 | +18 | +1 % ▸ |
| Ensta | 2 076 | 2 055 | −21 | −1 % ▼ |
| Skarpäng | 3 770 | 3 729 | −41 | −1 % ▼ |
| Erikslund | 1 776 | 1 745 | −31 | −2 % ▼ |
| Visinge | 1 579 | 1 541 | −38 | −2 % ▼ |
| Gribby-Myräng | 4 015 | 3 877 | −138 | −3 % ▼ |
| Gribby-Kohagen | 3 506 | 3 368 | −138 | −4 % ▼ |
| Midgård | 2 207 | 2 113 | −94 | −4 % ▼ |
| Runborg | 2 084 | 1 984 | −100 | −5 % ▼ |
| Antal hushåll | Andel | |
|---|---|---|
| Byle | 487 | 62 % |
| Ella Park | 495 | 60 % |
| Gribby-Myräng | 771 | 57 % |
| Viggbyholm | 320 | 56 % |
| Vallabrink | 321 | 56 % |
| Näsby Park | 330 | 55 % |
| Skarpäng | 697 | 55 % |
| Runborg | 349 | 54 % |
| Karlsund | 313 | 53 % |
| Erikslund | 318 | 53 % |
| Vallatorp | 362 | 52 % |
| Visinge | 281 | 49 % |
| Ella Gård | 773 | 49 % |
| Arninge-Ullna | 662 | 47 % |
| Gribby-Kohagen | 532 | 39 % |
| Midgård | 342 | 38 % |
| Nytorp | 373 | 37 % |
| Näsby Slott | 282 | 37 % |
| Ensta | 300 | 36 % |
| Västra Hägernäs | 468 | 34 % |
| Tibble | 576 | 31 % |
| Roslags-Näsby | 592 | 31 % |
| Lahäll | 422 | 27 % |
| Östra Hägernäs | 514 | 22 % |
| Täby Park | 480 | 21 % |
| Näsbydal | 265 | 17 % |
| Täby Centrum | 174 | 11 % |
| Antal hushåll | Andel | |
|---|---|---|
| Näsbydal | 972 | 63 % |
| Täby Centrum | 959 | 61 % |
| Täby Park | 1 312 | 58 % |
| Tibble | 1 053 | 57 % |
| Östra Hägernäs | 1 262 | 54 % |
| Lahäll | 827 | 52 % |
| Roslags-Näsby | 951 | 49 % |
| Nytorp | 488 | 48 % |
| Midgård | 376 | 42 % |
| Ensta | 350 | 42 % |
| Västra Hägernäs | 559 | 41 % |
| Arninge-Ullna | 550 | 39 % |
| Gribby-Kohagen | 489 | 36 % |
| Vallatorp | 242 | 35 % |
| Näsby Slott | 234 | 30 % |
| Gribby-Myräng | 369 | 27 % |
| Visinge | 154 | 27 % |
| Ella Gård | 415 | 26 % |
| Erikslund | 152 | 25 % |
| Karlsund | 149 | 25 % |
| Byle | 191 | 24 % |
| Skarpäng | 254 | 20 % |
| Viggbyholm | 113 | 20 % |
| Runborg | 122 | 19 % |
| Ella Park | 142 | 17 % |
| Näsby Park | 95 | 16 % |
| Vallabrink | 81 | 14 % |