Konkurserna inom byggindustrin har ökat med över 30 procent på ett år. I Falu kommun har två bolag fallit sedan början av året.
Konkurserna har ökat under 2023 och sett till antal bolag är byggbranschen den som drabbats hårdast, enligt statistik från UC. Under januari till juli har 886 bolag inlett konkurs, jämfört med 668 under motsvarande tid 2022.
I Falu kommun har sammanlagt två byggföretag med en samlad omsättning på 204 000 kronor inlett konkurs sedan början av året. Störst av dessa var Grontlov AB. Grontlov AB, som grundades år 2019, rapporterade en omsättning på 125 000 kronor i sitt senaste bokslut (november 2021) med en förlust på 40 000 kronor. Bolaget har inte lämnat några uppgifter om antal anställda.
| Bolag | Datum för konkurs | Omsättning | Resultat | Anställda | Grundat | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Grontlov AB | 10 mars | 125 000 | −40 000 | - | 2019 | ↗ |
| Fröbom Bygg o Industri EL AB | 31 januari | 79 000 | −23 000 | 1 | 2014 | ↗ |
I Dalarnas län som helhet är JN-Track AB i Borlänge det största bolaget som gjort konkurs. JN-Track AB, som grundades år 2018, rapporterade en omsättning på 29,3 miljoner kronor i sitt senaste bokslut (december 2021) med en förlust på 0,9 miljoner kronor. Bolaget anställde då 29 personer.
| Bolag | Kommun | Datum för konkurs | Omsättning | Resultat | Anställda | Grundat | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| JN-Track AB | Borlänge | 2 maj | 29,3 milj. | −0,9 milj. | 29 | 2018 | ↗ |
| B M R Svealand AB | Ludvika | 5 april | 17,4 milj. | 436 000 | 7 | 2008 | ↗ |
| Hissdelen Norden AB | Borlänge | 16 januari | 13,1 milj. | −87 000 | 8 | 2011 | ↗ |
| Fairlive AB | Avesta | 18 januari | 5,6 milj. | 0,6 milj. | 7 | 2004 | ↗ |
| Mark Concept Sverige AB | Gagnef | 30 maj | 3,9 milj. | −499 000 | - | 2020 | ↗ |
| Serlanders Bygg AB | Ludvika | 3 maj | 3,4 milj. | −101 000 | 2 | 2014 | ↗ |
| Bs Fastigheter & Event AB | Vansbro | 30 januari | 2,2 milj. | −139 000 | 2 | 2019 | ↗ |
| Bygg & Kök i Dalarna AB | Ludvika | 3 juli | 1,7 milj. | −7 000 | - | 2017 | ↗ |
| Dala Minigräv & Bygg AB | Gagnef | 15 juni | 0,9 milj. | 371 000 | 2 | 2014 | ↗ |
| SL-P bygg & montage AB | Smedjebacken | 19 juli | 0,7 milj. | −75 000 | - | 2021 | ↗ |
Branschorganisationen Byggföretagarna ser att det framför allt är mindre bolag med små marginaler som drabbas när konjunkturen viker. De varnar för en kompetensbrist om många företag går i konkurs.
– Byggföretagens senaste prognos räknar med att antalet sysselsatta i branschen minskar med 21 000 personer mellan 2022 och 2024. Det senaste årets materialkostnadsökningar har börjar plana ut men räntehöjningarna sänker bostadsbyggandet. Därför krävs politiska reformer som gör det möjligt för fler att köpa en bostad och offentliga investeringar för att rusta till exempel vägar, järnvägar och fortifikationer, säger Catharina Elmsäter-Svärd, vd för Byggföretagen till Newsworthy.
– Långsiktigt är kompetensbehovet fortfarande stort. En av lärdomarna från byggkrisen på 1990-talet är att många personer som tvingades lämna branschen aldrig kom tillbaka. Vi pratar ibland om en generation av förlorade byggarbetare. Där vill vi inte hamna igen, säger Catharina Elmsäter-Svärd.
Under senaste åren har det grundats många företag inom byggbranschen. Under 2010-talet registrerades 7 000 till 8 000 bolag årligen, samtidigt som inte fler än drygt 1 000 gick i konkurs per år.
Sammanlagt fanns det drygt 110 000 aktiva företag inom byggbranschen i början av 2023. Det innebär att 0,8 procent av bolagen gått i konkurs. Det här måttet kallas för konkurrensutsatthet.
Restaurang och hotell är den bransch som haft högst konkurrensutsatthet under året så här långt (1,3 procent). Men det är också en bransch där konkurser är relativt vanliga.
| Bransch | Antal konkurser jan-juli 2023 | Aktiva företag | Konkursutsatthet | Konkursutsatthet, förändring mot 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Restaurang och hotell | 439 | 34 307 | 1,3 % | +38 % |
| Handel med motorfordon samt service | 227 | 23 855 | 1,0 % | +41 % |
| Detaljhandel | 519 | 58 778 | 0,9 % | +38 % |
| Byggindustri | 886 | 110 398 | 0,8 % | +29 % |
| Partihandel | 305 | 38 389 | 0,8 % | +40 % |
| Transport | 238 | 32 040 | 0,7 % | +35 % |
| Bevakning, fastighetsservice, kontorstjänster mm | 167 | 26 646 | 0,6 % | +33 % |
| Information och kommunikation | 198 | 70 272 | 0,3 % | +16 % |
| Andra serviceföretag och företag för personliga tjänster m. m. | 149 | 52 952 | 0,3 % | +50 % |
| Juridik, ekonomi, vetenskap och teknik | 480 | 202 142 | 0,2 % | +28 % |
