Färre anmälda fickstölder i Halland än på över 17 år

Hallands län Anmälda brott

Under andra kvartalet 2023 anmäldes färre fickstölder än något kvartal sedan 2006. Det visar ny statistik från Brå.

Det anmäldes sammanlagt 39 fickstölder i Hallands län under andra kvartalet 2023. Inte ett enda kvartal sedan 2006 har det anmälts så här få fickstölder i länet.

Ladda ner i fler format

I snitt har det sedan 2006 anmälts 162 fickstölder per kvartal i Hallands län. Flest anmälningar under ett enskilt kvartal noterades det tredje kvartalet 2007 (373 stycken).

Bland kommunerna i Halland noterades flest anmälningar om fickstölder i Halmstad (19 stycken).

KommunAntal anmälda fickstölder
Halmstad19
Varberg8
Falkenberg7
Kungsbacka4
Laholm1
Hylte0

Statistiken visar antalet anmälda brott och inte antalet faktiskt begångna brott. Hur stor andel av de begångna brotten som anmäls varierar mellan olika brottstyper.

Benägenheten att anmäla brott kan också förändras över tid, till exempel på grund av förändrade attityder i samhället eller ändrade försäkringsvillkor. Det gör det svårt att utifrån antalet anmälda brott säga om brottsligheten ökar eller minskar.

Det finns också ett bortfall av anmälda brott som inte har någon brottsplats registrerad och därmed inte kan knytas till en kommun.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.