Under andra kvartalet 2023 anmäldes fler misshandelsfall än något kvartal sedan 2016. Det visar ny statistik från Brå.
Det anmäldes sammanlagt 788 misshandelsfall i Jönköpings län under andra kvartalet 2023. Vi får gå tillbaka till andra kvartalet 2016 för att hitta ett kvartal då det anmäldes lika många misshandelsfall i länet.

Ladda ner i fler format
I snitt har det sedan 2006 anmälts 614 misshandelsfall per kvartal i Jönköpings län. Flest anmälningar under ett enskilt kvartal noterades det andra kvartalet 2016 (829 stycken).
Bland kommunerna i Jönköpings län noterades flest anmälningar om misshandelsfall i Jönköpings kommun (306 stycken).
Kommun | Antal anmälda misshandelsfall |
---|---|
Jönköping | 306 |
Värnamo | 79 |
Nässjö | 78 |
Vetlanda | 65 |
Gislaved | 56 |
Eksjö | 48 |
Tranås | 46 |
Gnosjö | 31 |
Sävsjö | 18 |
Mullsjö | 17 |
Aneby | 16 |
Vaggeryd | 16 |
Habo | 12 |
Statistiken visar antalet anmälda brott och inte antalet faktiskt begångna brott. Hur stor andel av de begångna brotten som anmäls varierar mellan olika brottstyper. När det gäller misshandel är anmälningsbenägenheten relativt hög när det gäller grövre brott – men lägre vid mindre grova brott. Om man känner förövaren minskar anmälningsbenägenheten ytterligare.
Benägenheten att anmäla brott kan också förändras över tid, till exempel på grund av förändrade attityder i samhället eller ändrade försäkringsvillkor. Det gör det svårt att utifrån antalet anmälda brott säga om brottsligheten ökar eller minskar.
Det finns också ett bortfall av anmälda brott som inte har någon brottsplats registrerad och därmed inte kan knytas till en kommun.