Blir det upppehåll på mid­sommar? Så ofta har det regnat i Krokomtrakten

Krokoms kommunVäder
Blomsterkransar på bord

Det ser ut att bli spridda skurar runt om i landet på mid­sommar­afton i år. I Krokom har chansen till ett regnfritt midsommarfirande historiskt varit omkring tre på fem, visar Newsworthys genomgång av väderhistoriken vid SMHI:s mätstationer.

Torkan är svår i stora delar av landet, och många längtar nog efter mer regn. Men just under midsommarfirandet brukar uppehållsväder vara välkommet. Så hur vanligt är det att det regnar på midsommar i Krokom? Inom kommunens gränser finns ingen mätstation med en längre tidsserie nederbördsdata, men vid mätstationen Norderön (19 kilometer söder om Krokom2) har det fallit minst en millimeter nederbörd under 41 procent av alla midsommaraftnarna sedan 1956. Blötast var midsommarafton 1964. Under ett dygn föll 14,1 millimeter regn vid stationen. I Krokoms kommun, men längre från centralorten Krokom finns också fyra väderstationer som mäter nederbörd: Almdalen, Kaxås-Åflo D, Lundsjön och Valsjöbyn. Där är nederbördsrekordet 13,9, 13,4, 15,6 respektive 22,9 millimeter (2011, 1978, 1978 och 1958).

En genomsnittlig midsommarafton har dygnsmedeltemperaturen legat på 12,3 grader vid väderstationen Östersund-Frösön Flygplats (15 kilometer söder om Krokom1). Stationen har varit aktiv sedan 1944. Men temperaturen har varierat rejält: Från som lägst 5,3 grader 1944, till 21,8 grader 1969.

Den allra högsta temperaturen nåddes år 1969: 26,6 grader när kvicksilvret stod som högst på midsommaraftonen.

Maxtemperaturen har nått över 20 grader på midsommar omkring ett av fyra år historiskt sett. Sex gånger av 74 har den varit högre än 25 grader.

Den blåsigaste midsommaraftonen inträffade 1986, med som mest 8 sekundmeter (alltså tämligen friska men inte extrema vindar) i medelvind under 10 minuter, vid Östersund-Frösön Flygplats.

MåttRekordMidsommaraftonMätstation
Varmast (högsta dygnsmedel)21,8°1969Östersund-Frösön Flygplats
Kallast (lägsta dygnsmedel)5,3°1944Östersund-Frösön Flygplats
Varmast (högsta maxtemperatur)26,6°1969Östersund-Frösön Flygplats
Kallast (lägsta maxtemperatur)8,8°2014Östersund-Frösön Flygplats
Regnigast14,1 mm1964Norderön
Blåsigast (högsta medelvind, 10 min)8 m/s1986Östersund-Frösön Flygplats

Värden från midsommarafton respektive år, oavsett vilket datum den inträffade. Midsommarafton inträffar sedan 1953 alltid fredagen närmast efter den 19 juni, innan dess den 23 juni.

I den här rapporten tittar vi i första hand på den aktiva väderstation som ligger närmaste respektive kommuns centralort eller centralorter, i Krokoms fall Norderön och Östersund-Frösön Flygplats, trots att de ligger utanför kommunen.

Väderstationer som nämns i den här artikeln
Karta över väderstationer i artikeln
Ladda ner i fler format

1: Norderön
2: Valsjöbyn
3: Almdalen
4: Lundsjön
5: Östersund-Frösön Flygplats
6: Kaxås-Åflo D

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.