Det ser ut att bli spridda skurar runt om i landet på midsommarafton i år. I Smedjebacken har chansen till ett regnfritt midsommarfirande historiskt varit omkring tre på fem, visar Newsworthys genomgång av väderhistoriken vid SMHI:s mätstationer.
Torkan är svår i stora delar av landet, och många längtar nog efter mer regn. Men just under midsommarfirandet brukar uppehållsväder vara välkommet. Så hur vanligt är det att det regnar på midsommar i Smedjebacken? Inom kommunens gränser finns ingen mätstation med en längre tidsserie nederbördsdata, men vid mätstationen Norberg (tre mil öster om Smedjebacken2) har det fallit minst en millimeter nederbörd under 39 procent av alla midsommaraftnarna sedan 1945. Blötast var midsommarafton 1957. Under ett dygn föll 23,4 millimeter regn vid stationen.
En genomsnittlig midsommarafton har dygnsmedeltemperaturen legat på 14,2 grader vid väderstationen Borlänge Flygplats (tre mil norr om Smedjebacken1). Stationen har varit aktiv sedan 1949. Men temperaturen har varierat rejält: Från som lägst 7,6 grader 1957, till 22,7 grader 1970.
Den allra högsta temperaturen nåddes år 1970: 30,4 grader när kvicksilvret stod som högst på midsommaraftonen. Maxtemperaturen uppmättes på stationen Stora Spånsberget A, den närmaste aktiva väderstationen som har en längre sammanhängande tidsserie med dygnsmax-värden. Just midsommar 1970 var rekordvarm i stora delar av landet.
Maxtemperaturen har nått över 20 grader på midsommar omkring ett av tre år historiskt sett. Fyra gånger av 34 har den varit högre än 25 grader.
Den blåsigaste midsommaraftonen inträffade 2018, med som mest 8 sekundmeter (alltså en frisk bris) i medelvind under 10 minuter, vid Borlänge Flygplats.
| Mått | Rekord | Midsommarafton | Mätstation |
|---|---|---|---|
| Varmast (högsta dygnsmedel) | 22,7° | 1970 | Borlänge Flygplats |
| Kallast (lägsta dygnsmedel) | 7,6° | 1957 | Borlänge Flygplats |
| Varmast (högsta maxtemperatur) | 30,4° | 1970 | Stora Spånsberget A |
| Kallast (lägsta maxtemperatur) | 8,6° | 2009 | Stora Spånsberget A |
| Regnigast | 23,4 mm | 1957 | Norberg |
| Blåsigast (högsta medelvind, 10 min) | 8 m/s | 2018 | Borlänge Flygplats |
Värden från midsommarafton respektive år, oavsett vilket datum den inträffade. Midsommarafton inträffar sedan 1953 alltid fredagen närmast efter den 19 juni, innan dess den 23 juni.
I den här rapporten tittar vi i första hand på den aktiva väderstation som ligger närmaste respektive kommuns centralort eller centralorter, i Smedjebackens fall mätstationerna Norberg, Stora Spånsberget A och Borlänge Flygplats, trots att de ligger utanför kommunen.

Ladda ner i fler format
1: Norberg
2: Stora Spånsberget A
3: Borlänge Flygplats
