Det ser ut att bli spridda skurar runt om i landet på midsommarafton i år. I Varberg har chansen till ett regnfritt midsommarfirande historiskt varit omkring två på tre, visar Newsworthys genomgång av väderhistoriken vid SMHI:s mätstationer.
Torkan är svår i stora delar av landet, och många längtar nog efter mer regn. Men just under midsommarfirandet brukar uppehållsväder vara välkommet. Så hur vanligt är det att det regnar på midsommar i Varberg? Vid mätstationen Varberg har det fallit minst en millimeter nederbörd under 34 procent av alla midsommaraftnarna sedan 1879. Blötast var midsommarafton 2007. Under ett dygn föll 32,2 millimeter regn vid stationen. I Varbergs kommun finns ytterligare en väderstation som mäter nederbörd: Linhult D. Där är nederbördsrekordet 41,1 millimeter (1953).
En genomsnittlig midsommarafton har dygnsmedeltemperaturen legat på 15,4 grader vid Varberg. Men temperaturen har varierat rejält: Från som lägst 10,6 grader 1987, till 22,4 grader 1905.
Den allra högsta temperaturen nåddes år 1988: 24,5 grader när kvicksilvret stod som högst på midsommaraftonen. Maxtemperaturen uppmättes på stationen Nidingen A, den närmaste aktiva väderstationen som har en längre sammanhängande tidsserie med dygnsmax-värden.
Maxtemperaturen har nått över 20 grader på midsommar omkring ett av fem år historiskt sett.
Den blåsigaste midsommaraftonen inträffade 2003, med som mest 15 sekundmeter (alltså kulingstyrka) i medelvind under 10 minuter, vid Nidingen A. Från den stationen har vi vinddata sedan 1969.
Mått | Rekord | Midsommarafton | Mätstation |
---|---|---|---|
Varmast (högsta dygnsmedel) | 22,4° | 1905 | Varberg |
Kallast (lägsta dygnsmedel) | 10,6° | 1987 | Varberg |
Varmast (högsta maxtemperatur) | 24,5° | 1988 | Nidingen A |
Kallast (lägsta maxtemperatur) | 11,8° | 1987 | Nidingen A |
Regnigast | 32,2 mm | 2007 | Varberg |
Blåsigast (högsta medelvind, 10 min) | 15 m/s | 2003 | Nidingen A |
Värden från midsommarafton respektive år, oavsett vilket datum den inträffade. Midsommarafton inträffar sedan 1953 alltid fredagen närmast efter den 19 juni, innan dess den 23 juni.
I den här rapporten tittar vi i första hand på den aktiva väderstation som ligger närmaste respektive kommuns centralort eller centralorter, i Varbergs fall Varberg, samt även Nidingen A, trots att den ligger utanför kommunen.

Ladda ner i fler format
1: Nidingen A
2: Linhult D
3: Varberg