Så utvecklades flygandet på Örebro flygplats

Örebro län Flygtrafik
Person framför incheckningsdisk på flygplats

Det landade ungefär lika många flyg i Örebro län som året innan i maj. Därmed ser trafiken nu ut att ha planat ut på en lägre nivå än före covid 19-pandemin. Det visar månadens flygstatistik från Transport­styrelsen.

Totalt landade knappt 17 000 flyg i kommersiell trafik på svenska flygplatser förra månaden (privat- och skolflygplan, militärflygplan, räddningsflygningar och en del andra arbetsflygningar ej inräknade). Det är ungefär fyra femtedelar av vad som varit väntat utan pandeminedgången1, om de senaste årens sakta nedåtgående trafiktrend inom passagerarflyget hade stått sig.

På Örebro flygplats landade 124 kommersiella flyg i maj. Det kan jämföras med 126 landningar samma månad året innan. Maj har historiskt varit en månad då Örebro­flygplatsen har relativt mycket trafik. I år var den dock bara fyra femtedelar av det väntade för månaden1. Totalt reste omkring 7 800 passagerare till och från flygplatsen. Trafiken på flygplatsen minskade kraftigt när avgångarna till Malmö och Köpenhamn försvann i årsskiftet 2018/2019. Den kvarvarande trafiken har påverkats förhållandevis lite av covid-19-pandemin.

Ladda ner i fler format

57 procent av landningarna på flygplatsen förra månaden utgjordes av utrikesflyg (71 flighter). Det är något större andel än under majmånaderna närmast före pandemin, då motsvarande siffra varit omkring 47 procent. Redan de senaste åren före pandemin minskade inrikestrafiken snabbare än utrikestrafiken, och en viss ökning av utrikestrafikens andel förklaras alltså av den bakomliggande trenden.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.