Så utvecklades flygandet i Stockholm

Stockholms län Flygtrafik
Person framför incheckningsdisk på flygplats

Det landade ungefär lika många flyg i Stockholms län som året innan i maj. Därmed ser trafiken nu ut att ha planat ut på en lägre nivå än före covid 19-pandemin. Det visar månadens flygstatistik från Transport­styrelsen.

Totalt landade knappt 17 000 flyg i kommersiell trafik på svenska flygplatser förra månaden (privat- och skolflygplan, militärflygplan, räddningsflygningar och en del andra arbetsflygningar ej inräknade). Det är ungefär fyra femtedelar av vad som varit väntat utan pandeminedgången1, om de senaste årens sakta nedåtgående trafiktrend inom passagerarflyget hade stått sig.

I Stockholm landade 9 673 kommersiella flyg i maj, varav 75 taxiflyg. Det kan jämföras med 9 443 landningar samma månad året innan. Maj har historiskt varit en månad då Stockholms­flygplatserna har relativt mycket trafik. I år var den dock bara tre fjärdedelar av det väntade för månaden1. Totalt reste omkring 2 144 800 passagerare till och från flygplatserna i länet.

Ladda ner i fler format

På Arlanda landade i maj 8 387 flyg, och på Bromma 1 286. Det är fortfarande en bit under för-pandeminivån.

FlygplatsLandningar i majSamma månad 2022Förväntat antal (ca)
Stockholm−Arlanda flygplats8 3878 03611 700
Stockholm−Bromma flygplats1 2861 4072 600
”Förväntat antal” baseras på antal landningar under samma månader tidigare år, samt trend.

67 procent av landningarna på flygplatserna förra månaden utgjordes av utrikesflyg (6 449 flighter). Det är ungefär samma andel som under majmånaderna närmast före pandemin.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.