Under första kvartalet 2023 anmäldes färre cykelstölder än något kvartal sedan 2013. Det visar ny statistik från Brå.
Det anmäldes sammanlagt 166 cykelstölder i Helsingborgs kommun under första kvartalet 2023. Vi får gå tillbaka till första kvartalet 2013 för att hitta ett kvartal då det anmäldes lika få cykelstölder i kommunen.

Ladda ner i fler format
I snitt har det sedan 2000 anmälts 349 cykelstölder per kvartal i Helsingborgs kommun. Flest anmälningar under ett enskilt kvartal noterades det tredje kvartalet 2020 (559 stycken).
Statistiken visar antalet anmälda brott och inte antalet faktiskt begångna brott. Hur stor andel av de begångna brotten som anmäls varierar mellan olika brottstyper. När det gäller cykelstölder gör Brå bedömingen att det finns ett relativt stort mörkertal.
Benägenheten att anmäla brott kan också förändras över tid, till exempel på grund av förändrade attityder i samhället eller ändrade försäkringsvillkor. Det gör det svårt att utifrån antalet anmälda brott säga om brottsligheten ökar eller minskar.
Det finns också ett bortfall av anmälda brott som inte har någon brottsplats registrerad och därmed inte kan knytas till en kommun.