Fjolåret blev ännu ett rekordår för solcellsinstallationer i Sverige. Även i Valdemarsviks kommun ökade den installerade effekten, men långsammare takt än i riket. Det visar ny statistik från Energimyndigheten.
Under 2022 anslöts ett megawatt ny solel till elnätet i Valdemarsviks kommun, en ökning med 39 procent jämfört med året innan.
Totalt finns nu 256 nätanslutna anläggningar, om sammanlagt 3,8 megawatt i kommunen. Det skulle kunna motsvara, i runda tal, en elproduktion på någonstans mellan sex och sju procent av vad hushållen i Valdemarsvik förbrukar per år.1

Ladda ner i fler format
- Lågupplöst: pngwebpjpgsvgpdfeps
- Högupplöst: pngwebpjpgsvgpdfeps
- 4:3: pngwebpjpgsvgpdfeps
- 16:9: pngwebpjpgsvgpdfeps
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 8:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- Med ram (30px): pngwebpjpg
- Med ram (60px): pngwebpjpg
Räknat per invånare finns det nu 492,8 watt solceller per person i kommunen, vilket kan jämföras med 310,4 watt per person i hela Östergötlands län. Mest solel per invånare i länet hade Kinda kommun och mest i landet Skurups kommun.
Installerad effekt per invånare blir förstås högre i de områden där det finns storskaliga solcellsparker eller liknande. Tittar vi istället på antalet installationer per invånare har Valdemarsvik 33,6 anläggningar per tusen invånare, att jämföra med 17,9 i hela länet.
Kommun | Watt per person | Total installerad effekt (MW) | Förändring från året innan |
---|---|---|---|
Kinda | 534 | 5,4 | +38 % |
Ydre | 531 | 2,0 | +36 % |
Valdemarsvik | 493 | 3,8 | +39 % |
Ödeshög | 487 | 2,6 | +37 % |
Vadstena | 442 | 3,3 | +17 % |
Boxholm | 372 | 2,1 | +24 % |
Söderköping | 364 | 5,4 | +66 % |
Mjölby | 344 | 9,8 | +37 % |
Åtvidaberg | 322 | 3,7 | +91 % |
Linköping | 321 | 53,5 | +32 % |
Motala | 292 | 12,8 | +28 % |
Finspång | 263 | 5,8 | +42 % |
Norrköping | 251 | 36,5 | +44 % |
Den största delen av solelen i Valdemarsvik, 58 procent, kommer från småskaliga anläggningar,2 totalt 219 stycken. Det påminner om hur det ser ut i riket som helhet. I hela Sverige står anläggningar under 20 kilowatt för mer än hälften av den installerade effekten. Generellt är deras andel störst i kommuner med många villahushåll, medan större anläggningar dominerar i tätbefolkade komnmuner med fler flerfamiljsbostäder.
Rekordstor ökning i riket
I landet som helhet byggdes mer ny solel än någonsin under förra året. Störst var ökningen bland de småskaliga anläggningarna (villatak och liknande), som nu har passerat milstolpen 1 gigawatt i total installerad effekt.
Totalt finns nu nästan 2,4 gigawatt nätansluten solel i landet, en ökning med 50 procent jämfört med året innan. Det är en rekordstor ökning, och dessutom en snabbare ökningstakt än året innan.