Fler februari­flyg än året innan i Skåne

Skåne län Flygtrafik
Utsikt över flygplansvinge

Det landade fler flyg i Skåne län än året innan i februari. Men trafiken är ändå lägre än vad som varit väntat utan pandemiavbräcket. Det visar månadens flygstatistik från Transport­styrelsen.

Totalt landade drygt 13 000 flyg i kommersiell trafik på svenska flygplatser förra månaden (privat- och skolflygplan, militärflygplan, räddningsflygningar och en del andra arbetsflygningar ej inräknade). Det är ungefär fyra femtedelar av vad som varit väntat utan pandeminedgången1, om de senaste årens sakta nedåtgående trafiktrend inom passagerarflyget hade stått sig.

I Skåne landade 819 kommersiella flyg i februari, varav 24 taxiflyg. Det kan jämföras med 681 landningar samma månad året innan. Februari har historiskt varit en månad då Skåne­flygplatserna har relativt lite trafik. I år var trafiken dock bara två tredjedelar av det väntade för månaden1, givet utvecklingen åren närmast före pandemin. Totalt reste omkring 104 000 passagerare till och från flygplatserna i länet.

Ladda ner i fler format

På länets just nu mest trafikerade flygplats, Malmö flygplats landade i februari 583 flyg. Det är fortfarande en bit under för-pandeminivån.

FlygplatsLandningar i februariSamma månad 2021Förväntat antal (ca)
Malmö flygplats5835491 000
Ängelholm−Helsingborg flygplats194128300
Kristianstads flygplats42460
”Förväntat antal” baseras på antal landningar under samma månader tidigare år, samt trend.

25 procent av landningarna på flygplatserna förra månaden utgjordes av utrikesflyg (207 flighter). Det är ungefär samma andel som under februarimånaderna närmast före pandemin.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.