Fler december­flyg än året innan i Värmland

Värmlands län Flygtrafik
Flygplan och kondensstrimmor mot blå himmel

Det landade fler flyg i Värmlands län än året innan i december. Men trafiken är ändå lägre än vad som varit väntat utan pandemiavbräcket. Det visar månadens flygstatistik från Transport­styrelsen.

Totalt landade knappt 14 000 flyg i kommersiell trafik på svenska flygplatser förra månaden (privat- och skolflygplan, militärflygplan, räddningsflygningar och en del andra arbetsflygningar ej inräknade). Det är ungefär fyra femtedelar av vad som varit väntat utan pandeminedgången1, om de senaste årens sakta nedåtgående trafiktrend inom passagerarflyget hade stått sig.

I Värmland landade 53 kommersiella flyg i december. Det kan jämföras med 44 landningar samma månad året innan. December har historiskt varit en månad då Värmlands­flygplatserna har relativt lite trafik. I år var trafiken dock bara två femtedelar av det väntade för månaden1, givet utvecklingen åren närmast före pandemin. Totalt reste omkring 1 700 passagerare till och från flygplatserna i länet.

Ladda ner i fler format

Mest trafik i länet hade Hagfors flygplats, med 28 landningar i december. Det är fortfarande en bit under för-pandeminivån. Sedan slutet av februari går linjetrafiken till Hagfors och Torsby med normal tidtabell igen, efter att ha varit nerskalad under pandemin.

FlygplatsLandningar i decemberSamma månad 2021Förväntat antal (ca)
Hagfors flygplats281950
Torsby flygplats 181520
Karlstads flygplats710100
”Förväntat antal” baseras på antal landningar under samma månader tidigare år, samt trend.

Elva procent av landningarna på flygplatserna förra månaden utgjordes av utrikesflyg (sex flighter). Det är en mindre andel än under decembermånaderna närmast före pandemin, då motsvarande siffra varit omkring 15 procent.

Mellan covidutbrottet i Sverige i mars 2020 och slutet av december 2022 landade totalt 1 715 flyg på Hagfors flygplats, Karlstads flygplats och Fryklanda. Det är omkring 2 000 färre än vad som varit väntat utan pandemi, om tidigare trender i passagerartrafiken hade stått sig. 1

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.