Överbeläggningarna minskar i inom den somatiska vården vid Karlskoga lasarett

Karlskoga kommun Överbeläggningar i vården

Karlskoga lasarett har under de senaste månaderna sett en minskande trend i antalet överbeläggningar inom den somatiska vården. Det visar ny statistik från SKL:s väntetider.se.

I januari låg andelen överbeläggningar på 4,9 per hundra vårdplatser, i september var motsvarande siffra 0. Snittet sedan 2013 har legat på 1,9.

Karlskoga lasarett ligger därmed under snittet för hela Region Örebro län, som i september hade 1,8 överbeläggningar per hundra vårdplatser inom den somatiska vården.

Det sjukhus i Region Örebro län som hade högst andel överbeläggningar inom den somatiska vården var Universitetssjukhuset i Örebro med 2 per hundra vårdplatser.

Vid små sjukhus kan stora variationer bero på att antalet vårdplatser tillfälligt minskat, vilket gör att andelen, som mäts här, ökar.
Överbeläggning innebär att en inskriven patient vårdas på en som inte uppfyller kraven på disponibel vårdplats.
Somatisk vård innebär vård av kroppen, i motsats till psykiatrisk vård.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.