Mellan september och november gjordes sammanlagt 17 affärer med villor i Storumans kommun. Det kan jämföras med tolv vid motsvarande tid i fjol.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
De sålda villorna i Storumans kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,0 miljon kronor.
I hela Västerbotten såldes 384 villor för i snitt 2,6 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för villor i Storuman den här månaden.
Priserna på villor sjunker i 146 av landets kommuner, medan de stiger i 13 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Tre försäljningar av bostadsrätter
Mellan september och november gjordes sammanlagt tre affärer med bostadsrätter i Storumans kommun. Det kan jämföras med 13 vid motsvarande tid i fjol.
De sålda bostadsrätterna i Storumans kommun hade ett genomsnittligt pris på 2,3 miljoner kronor.
I hela Västerbotten såldes 540 bostadsrätter för i snitt 1,9 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för bostadsrätter i Storuman den här månaden.
Priserna på bostadsrätter sjunker i 92 av landets kommuner, medan de stiger i 20 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Priserna på fritidshus stiger betydligt
Priserna på fritidshus har gått upp i Storumans kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tolv månaderna visar på en uppgång med 21 procent.
Även i hela Västerbotten ökar priserna på fritidshus. I hela länet noterades en prisuppgång på 2 procent.

(i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Västerbottens län stiger priserna på fritidshus i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Storuman där priserna steg med 21 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för fritidshus i tolv av länets 15 kommuner.
Sammanlagt såldes 16 fritidshus i Storumans kommun mellan september och november till ett genomsnittligt pris på 2,1 miljoner kronor. I fjol gjordes 16 affärer vid den här tiden på året.
I hela Västerbotten såldes 52 fritidshus för i snitt 1,7 miljoner kronor.

Tabeller
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Bjurholm | 6 | 0,6 miljoner | |
| Dorotea | 3 | 1,7 miljoner | |
| Lycksele | 17 | 1,5 miljoner | |
| Malå | 6 | 0,7 miljoner | |
| Nordmaling | 12 | 1,3 miljoner | |
| Norsjö | 6 | 0,6 miljoner | |
| Robertsfors | 16 | 0,9 miljoner | |
| Skellefteå | −11 % ▼ | 143 | 2,5 miljoner |
| Sorsele | 3 | 0,8 miljoner | |
| Storuman | 17 | 1,0 miljon | |
| Umeå | −6 % ▼ | 123 | 4,1 miljoner |
| Vilhelmina | 5 | 0,6 miljoner | |
| Vindeln | 10 | 1,4 miljoner | |
| Vännäs | 16 | 2,4 miljoner | |
| Åsele | 1 | 0,3 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Bjurholm | 0 | ||
| Dorotea | 0 | ||
| Lycksele | 1 | 0,4 miljoner | |
| Malå | 0 | ||
| Nordmaling | 0 | ||
| Norsjö | 0 | ||
| Robertsfors | 0 | ||
| Skellefteå | −13 % ▼ | 175 | 1,6 miljoner |
| Sorsele | 0 | ||
| Storuman | 3 | 2,3 miljoner | |
| Umeå | −8 % ▼ | 351 | 2,0 miljoner |
| Vilhelmina | 0 | ||
| Vindeln | 0 | ||
| Vännäs | 10 | 1,0 miljon | |
| Åsele | 0 |
| Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Bjurholm | 0 | ||
| Dorotea | 0 | ||
| Lycksele | 0 | ||
| Malå | 0 | ||
| Nordmaling | 1 | 1,9 miljoner | |
| Norsjö | 0 | ||
| Robertsfors | 2 | 1,1 miljoner | |
| Skellefteå | +4 % ▲ | 16 | 1,6 miljoner |
| Sorsele | 2 | 1,7 miljoner | |
| Storuman | +21 % ▲ | 16 | 2,1 miljoner |
| Umeå | ±0 % ▶ | 10 | 1,6 miljoner |
| Vilhelmina | 4 | 1,2 miljoner | |
| Vindeln | 0 | ||
| Vännäs | 1 | 2,2 miljoner | |
| Åsele | 0 |
