Mellan september och november såldes 27 villor i Sölvesborgs kommun. Det är relativt få sett till aktiviteten på bostadsmarknaden i kommunen under de senaste tolv månaderna, samt det historiska snittet för den här tiden på året.
Under september till november såldes det sex färre villor i Sölvesborg än snittet för det senaste året.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
De sålda villorna i Sölvesborgs kommun hade ett genomsnittligt pris på 2,2 miljoner kronor. I fjol gjordes 34 affärer vid den här tiden på året.
I hela Blekinge såldes 236 villor för i snitt 2,2 miljoner kronor.

Statistiken visar även på en stor prisuppgång i Sölvesborgs kommun. Medelpriset på försäljningarna av villor i kommunen var 12 procent högre än för tre månader sedan. I hela Blekinge däremot sjunker villapriserna. I hela länet noterades en prisnedgång på 4 procent.

Priserna på villor sjunker i 146 av landets kommuner, medan de stiger i 13 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Blekinge län sjunker priserna på villor i tre av fyra kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Karlshamn där priserna sjönk med 15 procent. I Sölvesborg däremot steg priserna med 12 procent.
17 sålda bostadsrätter
Mellan september och november gjordes sammanlagt 17 affärer med bostadsrätter i Sölvesborgs kommun. Det kan jämföras med 16 vid motsvarande tid i fjol.
De sålda bostadsrätterna i Sölvesborgs kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,1 miljoner kronor.
I hela Blekinge såldes 150 bostadsrätter för i snitt 1,2 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för bostadsrätter i Sölvesborg den här månaden.
Priserna på bostadsrätter sjunker i 92 av landets kommuner, medan de stiger i 20 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Fem sålda fritidshus
Mellan september och november gjordes sammanlagt fem affärer med fritidshus i Sölvesborgs kommun. Det kan jämföras med nio vid motsvarande tid i fjol.
De sålda fritidshusen i Sölvesborgs kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,8 miljoner kronor.
I hela Blekinge såldes 22 fritidshus för i snitt 2,0 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Sölvesborg den här månaden.
(i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Tabeller
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Karlshamn | −15 % ▼ | 51 | 2,0 miljoner |
Karlskrona | −1 % ▼ | 92 | 2,7 miljoner |
Olofström | 24 | 1,0 miljon | |
Ronneby | −11 % ▼ | 42 | 1,9 miljoner |
Sölvesborg | +12 % ▲ | 27 | 2,2 miljoner |
Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Karlshamn | −9 % ▼ | 58 | 0,9 miljoner |
Karlskrona | −8 % ▼ | 57 | 1,7 miljoner |
Olofström | 7 | 0,4 miljoner | |
Ronneby | 11 | 0,6 miljoner | |
Sölvesborg | 17 | 1,1 miljoner |
Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
---|---|---|---|
Karlshamn | 1 | 3,5 miljoner | |
Karlskrona | −6 % ▼ | 11 | 1,6 miljoner |
Olofström | 0 | ||
Ronneby | 5 | 2,7 miljoner | |
Sölvesborg | 5 | 1,8 miljoner |