Det landade fler flyg i Östergötlands län än förra året i oktober. Men trafiken är ändå lägre än vad som varit väntat utan pandemiavbräcket. Det visar månadens flygstatistik från Transportstyrelsen.
Totalt landade drygt 16 000 flyg i kommersiell trafik på svenska flygplatser förra månaden (privat- och skolflygplan, militärflygplan, räddningsflygningar och en del andra arbetsflygningar ej inräknade). Det är drygt 70 procent av vad som varit väntat utan pandeminedgången1, om de senaste årens sakta nedåtgående trafiktrend inom passagerarflyget hade stått sig.
I Östergötland landade 94 kommersiella flyg i oktober, varav tolv taxiflyg. Det kan jämföras med 64 landningar samma månad förra året. Oktober har historiskt varit en månad då Östgötaflygplatserna har relativt mycket trafik. I år var den dock bara två tredjedelar av det väntade för månaden1. Totalt reste omkring 12 900 passagerare till och från flygplatserna i länet.

På länets just nu mest trafikerade flygplats, Linköping−Saab flygplats landade i oktober 59 flyg.
Flygplats | Landningar i oktober | Samma månad 2021 | Förväntat antal (ca) |
---|---|---|---|
Linköping−Saab flygplats | 59 | 31 | 60 |
Norrköping-Kungsängens flygplats | 35 | 33 | 100 |
84 procent av landningarna på flygplatserna förra månaden utgjordes av utrikesflyg (79 flighter). Det är ungefär samma andel som under oktobermånaderna närmast före pandemin.
Mellan covidutbrottet i Sverige i mars 2020 och slutet av oktober 2022 landade totalt 2 038 flyg på Linköpings flygplats och Norrköpings flygplats. Det är omkring 1 000 färre än vad som varit väntat utan pandemi, om tidigare trender i passagerartrafiken hade stått sig. 1