Omsatte 3,4 miljoner – nu går Åhus Marina AB i konkurs i Kristianstad

Kristianstads kommun Företagskonkurser
Det här är veckans konkurser i Kristianstads kommun.

Den 29 september inledde Åhus Marina AB, som har sitt säte i Kristianstads kommun, konkurs.

Åhus Marina AB, som grundades år 2005, rapporterade en omsättning på 3,4 miljoner kronor i sitt senaste bokslut (december 2021) med en förlust på 1,3 miljoner kronor. Bolaget anställde då två personer.

Sammanlagt inledde tre bolag konkurs under förra veckan i Kristianstad. Förutom Åhus Marina AB noterar vi Sotnosen AB, som hade en omsättning på 2,8 miljoner i det senaste bokslutet.

Bolag som inledde konkurs under vecka 39 i Kristianstads kommun
BolagOmsättningResultatAnställdaGrundat
Carina Städ & Allservice i Kristianstad AB---2019
Sotnosen AB2,8 milj.−162 00042013
Åhus Marina AB3,4 milj.−1,3 milj.22005
Det här är en autogenererad artikel baserad på data från allabolag.se, som i sin tur bygger på uppgifter från UC. Notera att alla uppgifter om omsättning, resultat och antal anställda kommer från det senast bokslutet som finns tillgängligt på webbsidan. De kan med andra ord vara något föråldrade.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.