Alternativ för Sverige fick flest av Olofströmsbornas röster, av småpartierna utanför riksdagen. I valdistriktet Olofström C röstade 0,6 procent på Alternativ för Sverige.
När rösträkningen nu är komplett får vi en bild av vilka partier som fick flest röster i kategorin ”övriga” i riksdagsvalet. I Olofströms kommun röstade sammanlagt 0,9 procent av väljarna på ett annat parti än de åtta riksdagspartierna.1
Alternativ för Sverige fick 0,3 procent av rösterna i kommunen, följt av Piratpartiet (0,1 procent) och Partiet Nyans (0,1 procent).
Parti | Röster | Röstandel |
---|---|---|
Alternativ för Sverige | 27 | 0,33 % |
Piratpartiet | 10 | 0,12 % |
Partiet Nyans | 8 | 0,10 % |
Knapptryckarna | 6 | 0,07 % |
Kristna Värdepartiet | 6 | 0,07 % |
Alternativ för Sverige stod också för det högsta stödet i något enskilt valdistrikt: I Olofström C fick Alternativ för Sverige 0,6 procent. I hela kommunen fick Alternativ för Sverige 0,33 procent, och i riket 0,26 procent.
Två partier fick en halv procent eller mer av rösterna i något distrikt: Alternativ för Sverige och Kristna Värdepartiet.
Parti | Distrikt | Resultat |
---|---|---|
Alternativ för Sverige | Olofström C | 0,63 % |
Kristna Värdepartiet | Olofström C | 0,53 % |