Nyans blev största småparti i riksdagsvalet i Upplands Väsby

Upplands Väsby kommun Val
Vallokal
Fialotta Bratt, Valmyndigheten

Partiet Nyans fick flest av Upplands Väsbybornas röster, av småpartierna utanför riksdagen. I valdistriktet Sigma röstade 4 procent på Partiet Nyans.

När rösträkningen nu är komplett får vi en bild av vilka partier som fick flest röster i kategorin ”övriga” i riksdagsvalet. I Upplands Väsby kommun röstade sammanlagt 1,9 procent av väljarna på ett annat parti än de åtta riksdagspartierna.1

Partiet Nyans fick 0,8 procent av rösterna i kommunen, följt av Alternativ för Sverige (0,3 procent) och Medborgerlig Samling (0,2 procent).

PartiRösterRöstandel
Partiet Nyans2170,84 %
Alternativ för Sverige680,26 %
Medborgerlig Samling430,17 %
Piratpartiet380,15 %
Kristna Värdepartiet320,12 %
Knapptryckarna240,09 %
MoD150,06 %
Feministiskt initiativ140,05 %
SKP120,05 %
Direktdemokraterna90,03 %

Partiet Nyans stod också för det högsta stödet i något enskilt valdistrikt: I Sigma fick Partiet Nyans 4 procent. I hela kommunen fick Partiet Nyans 0,84 procent, och i riket 0,44 procent.

Fyra partier fick en halv procent eller mer av rösterna i något distrikt: Alternativ för Sverige, Kristna Värdepartiet, Partiet Nyans och SKP.

Bästa distrikt per parti
PartiDistriktResultat
Partiet NyansSigma3,99 %
Kristna VärdepartietFyrklövern Södra0,83 %
Alternativ för SverigeSmedby Norra0,77 %
SKPEkebo0,65 %

Årets val är det första där Nyans ställer upp, och på många platser där de har varit starka, har Socialdemokraterna i gengäld tappat röster. I Sigma, där Nyans var starkast i kommunen, var dock Socialdemokraterna ungefär lika stora i år (34 procentenheter).

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.