I valdistriktet Fisksätra Ö var det hela 5,5 procent som röstade på det nya partiet Nyans i riksdagsvalet.
När rösträkningen nu är komplett får vi en bild av vilka partier som fick flest röster i kategorin ”övriga” i riksdagsvalet. I Nacka kommun röstade sammanlagt 1,3 procent av väljarna på ett annat parti än de åtta riksdagspartierna.1
Partiet Nyans fick 0,3 procent av rösterna i kommunen, följt av Medborgerlig Samling (0,2 procent) och Alternativ för Sverige (0,2 procent).
Parti | Röster | Röstandel |
---|---|---|
Partiet Nyans | 186 | 0,28 % |
Medborgerlig Samling | 158 | 0,24 % |
Alternativ för Sverige | 147 | 0,22 % |
Piratpartiet | 126 | 0,19 % |
MoD | 56 | 0,08 % |
Knapptryckarna | 33 | 0,05 % |
Klimatalliansen | 27 | 0,04 % |
Kristna Värdepartiet | 27 | 0,04 % |
Feministiskt initiativ | 22 | 0,03 % |
SKP | 21 | 0,03 % |
Fisksätra Ö är alltså Nyans bästa distrikt i kommunen med 5,5 procent av rösterna, och det är också det bästa resultatet för något enskilt småparti i riksdagsvalet i kommunen.
Distrikt | Röster | Andel |
---|---|---|
Fisksätra Ö | 35 | 5,49 % |
Fisksätra V | 42 | 4,76 % |
Fisksätra N | 22 | 3,42 % |
Fisksätra S | 26 | 2,98 % |
Fyra partier fick en halv procent eller mer av rösterna i något distrikt: Alternativ för Sverige, Medborgerlig Samling, Partiet Nyans och Piratpartiet.
Parti | Distrikt | Resultat |
---|---|---|
Partiet Nyans | Fisksätra Ö | 5,49 % |
Alternativ för Sverige | Orminge S | 1,03 % |
Piratpartiet | Fisksätra Ö | 0,94 % |
Medborgerlig Samling | Skogsö, Baggensudden, Neglinge N | 0,74 % |
Årets val är det första där Nyans ställer upp, och på många platser där de har varit starka, har Socialdemokraterna i gengäld tappat röster. I Fisksätra Ö, där Nyans alltså var starkast i kommunen, var dock Socialdemokraterna ungefär lika stora i år (39,8 procentenheter).