AfS blev största småparti i riksdagsvalet i Ystad

Ystads kommun Val
Vallokal

Alternativ för Sverige fick flest av Ystadsbornas röster, av småpartierna utanför riksdagen. Men i Solbacken N röstade 0,8 procent på Medborgerlig Samling.

När rösträkningen nu är komplett får vi en bild av vilka partier som fick flest röster i kategorin ”övriga” i riksdagsvalet. I Ystads kommun röstade sammanlagt 1,1 procent av väljarna på ett annat parti än de åtta riksdagspartierna.1

Alternativ för Sverige fick 0,3 procent av rösterna i kommunen, följt av Medborgerlig Samling (0,2 procent) och Piratpartiet (0,1 procent).

PartiRösterRöstandel
Alternativ för Sverige660,31 %
Medborgerlig Samling490,23 %
Piratpartiet320,15 %
MoD190,09 %
Partiet Nyans170,08 %
Knapptryckarna150,07 %
Kristna Värdepartiet100,05 %

Bästa resultat i något valdistrikt gjorde Medborgerlig Samling: I Solbacken N fick Medborgerlig Samling 0,8 procent.

Två partier fick en halv procent eller mer av rösterna i något distrikt: Alternativ för Sverige och Medborgerlig Samling.

Bästa distrikt per parti
PartiDistriktResultat
Medborgerlig SamlingSolbacken N0,77 %
Alternativ för SverigeSolbacken N0,67 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.