AfS blev största småparti i riksdagsvalet i Kumla

Kumla kommun Val
Vallokal
Fialotta Bratt, Valmyndigheten

Alternativ för Sverige fick flest av Kumlabornas röster, av småpartierna utanför riksdagen. Men i Malmen röstade 1,2 procent på Partiet Nyans.

När rösträkningen nu är komplett får vi en bild av vilka partier som fick flest röster i kategorin ”övriga” i riksdagsvalet. I Kumla kommun röstade sammanlagt 1,2 procent av väljarna på ett annat parti än de åtta riksdagspartierna.1

Alternativ för Sverige fick 0,2 procent av rösterna i kommunen, följt av Partiet Nyans (0,2 procent) och Medborgerlig Samling (0,2 procent).

PartiRösterRöstandel
Alternativ för Sverige330,23 %
Partiet Nyans290,21 %
Medborgerlig Samling220,16 %
Knapptryckarna190,13 %
Kristna Värdepartiet180,13 %
MoD130,09 %
Piratpartiet90,06 %
Feministiskt initiativ90,06 %
Landsbygdspartiet Oberoende60,04 %

Bästa resultat i något valdistrikt gjorde Partiet Nyans: I Malmen fick Partiet Nyans 1,2 procent.

Två partier fick en halv procent eller mer av rösterna i något distrikt: Alternativ för Sverige och Partiet Nyans.

Bästa distrikt per parti
PartiDistriktResultat
Partiet NyansMalmen1,19 %
Alternativ för SverigeÅbytorp-Hardemo0,94 %

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.