I valdistriktet Svenshög var det hela 6,3 procent som röstade på det nya partiet Nyans i riksdagsvalet.
När rösträkningen nu är komplett får vi en bild av vilka partier som fick flest röster i kategorin ”övriga” i riksdagsvalet. I Burlövs kommun röstade sammanlagt 2,7 procent av väljarna på ett annat parti än de åtta riksdagspartierna.1
Partiet Nyans fick 1,7 procent av rösterna i kommunen, följt av Alternativ för Sverige (0,3 procent).
| Parti | Röster | Röstandel |
|---|---|---|
| Partiet Nyans | 167 | 1,68 % |
| Alternativ för Sverige | 34 | 0,34 % |
| Piratpartiet | 14 | 0,14 % |
| Medborgerlig Samling | 14 | 0,14 % |
| MoD | 14 | 0,14 % |
| SKP | 13 | 0,13 % |
Svenshög är alltså Nyans bästa distrikt i kommunen med 6,3 procent av rösterna, och det är också det bästa resultatet för något enskilt småparti i riksdagsvalet i kommunen.
| Distrikt | Röster | Andel |
|---|---|---|
| Svenshög | 56 | 6,30 % |
| Kronetorp-Burlövs egnahem m.fl. | 27 | 3,46 % |
Fem partier fick en halv procent eller mer av rösterna i något distrikt: Alternativ för Sverige, MoD, Medborgerlig Samling, Partiet Nyans och Piratpartiet.
| Parti | Distrikt | Resultat |
|---|---|---|
| Partiet Nyans | Svenshög | 6,30 % |
| MoD | Tågarp Ö. | 0,64 % |
| Piratpartiet | Tågarp Ö. | 0,64 % |
| Alternativ för Sverige | Elisetorp Ö. | 0,63 % |
| Medborgerlig Samling | Elisetorp Ö. | 0,51 % |
