Alternativ för Sverige fick flest av Strängnäsbornas röster, av småpartierna utanför riksdagen. Men i Eldsund-Tingstuhöjden röstade 1,7 procent på Partiet Nyans.
När rösträkningen nu är komplett får vi en bild av vilka partier som fick flest röster i kategorin ”övriga” i riksdagsvalet. I Strängnäs kommun röstade sammanlagt 1,3 procent av väljarna på ett annat parti än de åtta riksdagspartierna.1
Alternativ för Sverige fick 0,4 procent av rösterna i kommunen, följt av Partiet Nyans (0,2 procent) och Medborgerlig Samling (0,2 procent).
Parti | Röster | Röstandel |
---|---|---|
Alternativ för Sverige | 90 | 0,37 % |
Partiet Nyans | 57 | 0,24 % |
Medborgerlig Samling | 44 | 0,18 % |
Piratpartiet | 43 | 0,18 % |
Knapptryckarna | 18 | 0,07 % |
MoD | 12 | 0,05 % |
Enhet | 10 | 0,04 % |
Feministiskt initiativ | 10 | 0,04 % |
Landsbygdspartiet Oberoende | 10 | 0,04 % |
Direktdemokraterna | 7 | 0,03 % |
Bästa resultat i något valdistrikt gjorde Partiet Nyans: I Eldsund-Tingstuhöjden fick Partiet Nyans 1,7 procent.
Fyra partier fick en halv procent eller mer av rösterna i något distrikt: Alternativ för Sverige, Feministiskt initiativ, Partiet Nyans och Piratpartiet.
Parti | Distrikt | Resultat |
---|---|---|
Partiet Nyans | Eldsund-Tingstuhöjden | 1,74 % |
Alternativ för Sverige | Slottsbrinken-Viggeby | 1,32 % |
Feministiskt initiativ | Länna | 0,61 % |
Piratpartiet | Eldsund-Tingstuhöjden | 0,58 % |