2 113 flyg landade i Västra Götaland under augusti

Västra Götalands län Flygtrafik
Flygplan och kondensstrimmor mot blå himmel

Flygtrafiken på svenska flygplatser ökade, som vanligt, i augusti jämfört med juli. Det är en ökning som följer de vanliga säsongsvariationerna, men trafiken är fortsatt lägre än den var före pandemin. I Västra Götalands län var dock trafiken ganska oförändrad. Det visar ny statistik från Transport­styrelsen.

Totalt landade drygt 15 000 flyg på svenska flygplatser förra månaden. Det är drygt 70 procent av vad som varit väntat utan pandeminedgången1, om de senaste årens sakta nedåtgående trafiktrend hade stått sig. I Västra Götalands län var trafiken tämligen oförändrad jämfört med juli. I augusti landade 2 113 reguljär- eller charterflyg i Västra Götaland, jämfört med 2 029 månaden innan, och därutöver 29 taxiflyg.

Det är 55 procent fler flyg än under samma månad förra året, men fortfarande färre än före pandemin. Totalt reste omkring 476 000 passagerare till och från flygplatserna i länet.

Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Nästan all reguljärtrafik i länet gick förra månaden till Göteborg-Landvetter flygplats, med 2 068 landningar i augusti. Det är fortfarande en bit under för-pandeminivån. Från och med april går åter reguljärflyg mellan Trollhättan-Vänersborgs flygplats och Bromma.

FlygplatsLandningar i augustiSamma månad 2020Förväntat antal (ca)
Göteborg-Landvetter flygplats2 0681 3663 300
Trollhättan−Vänersborgs flygplats45140
”Förväntat antal” baseras på antal landningar under samma månader tidigare år, samt trend.

80 procent av landningarna på flygplatserna förra månaden utgjordes av utrikesflyg (1 681 flighter). Det är ungefär samma andel som under augustimånaderna närmast före pandemin.

Mellan covidutbrottet i Sverige i mars 2020 och slutet av augusti 2022 landade totalt 32 543 flyg på Landvetter och Trollhättan−Vänersborgs flygplats. Det är omkring 21 000 färre än vad som varit väntat utan pandemi, om tidigare trender i passagerartrafiken hade stått sig. 1

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.