Samtliga valdistrikt i Vaggeryds kommun är nu räknade. Ett distrikt som sticker ut jämfört med resten av landet är Byarum-Bondstorp: Här röstade 35,8 procent på Sverigedemokraterna i riksdagsvalet – 15,3 procentenheter över partiets riksresultat.
Det högsta stödet i något valdistrikt fick Socialdemokraterna i distriktet Skillingaryd östra , med 39 procent av rösterna i riksdagsvalet.
Parti | Bästa distrikt | Sämsta distrikt | Resultat i riket |
---|---|---|---|
Moderaterna | Vaggeryd västra (20,9 %) | Åker-Hagshult (13,2 %) | 19,1 % |
Socialdemokraterna | Skillingaryd östra (39,0 %) | Åker-Hagshult (16,1 %) | 30,3 % |
Liberalerna | Hok-Svenarum (4,2 %) | Åker-Hagshult (2,3 %) | 4,6 % |
Centerpartiet | Åker-Hagshult (12,8 %) | Vaggeryd norra (4,8 %) | 6,7 % |
Vänsterpartiet | Vaggeryd östra (4,2 %) | Vaggeryd västra (2,0 %) | 6,7 % |
Miljöpartiet | Vaggeryd västra (3,2 %) | Byarum-Bondstorp (1,2 %) | 5,1 % |
Kristdemokraterna | Åker-Hagshult (17,6 %) | Skillingaryd östra (6,8 %) | 5,3 % |
Sverigedemokraterna | Byarum-Bondstorp (35,8 %) | Vaggeryd östra (19,3 %) | 20,5 % |
Vaggeryds kommun är indelad i åtta geografiska valdistrikt. Ett valdistrikt har typiskt sett mellan 500 och 2 000 röstberättigade invånare. Det betyder att ett valdistrikt i en större tätort kan vara så liten som ett kvarter, medan landets minsta kommuner består av bara ett enda distrikt. I Vaggeryd har det minsta valdistriktet 895 röstberättigade invånare, och det största 1 772.
De största förändringarna i röstningsmönster har skett i Åker-Hagshult, om vi mäter förändring som summan av den absoluta skillnaden för alla partier (den totala förändringen i procentenheter).

Jämför vi i stället enskilda partier gör Sverigedemokraterna den allra största uppgången (+8,2 procentenheter i Byarum-Bondstorp). Här jämförs endast distrikt med små förändringar i gränser och befolkning, som av Valmyndigheten bedömts vara mer eller mindre jämförbara från 2018 till 2022.
Parti | Störst uppgång | Störst nedgång |
---|---|---|
Moderaterna | Skillingaryd östra (+2,5) | Byarum-Bondstorp (−1,7) |
Socialdemokraterna | Västra Skillingaryd-Tofteryd (+1,8) | Skillingaryd östra (−2,3) |
Liberalerna | Hok-Svenarum (+1,2) | Skillingaryd östra (−1,7) |
Centerpartiet | – | Västra Skillingaryd-Tofteryd (−4,5) |
Vänsterpartiet | – | Vaggeryd västra (−2,4) |
Miljöpartiet | Åker-Hagshult (+1,4) | Vaggeryd norra (−0,9) |
Kristdemokraterna | – | Åker-Hagshult (−6,9) |
Sverigedemokraterna | Byarum-Bondstorp (+8,2) | – |
Ett distrikt i Vaggeryds kommun sticker ut även sett till hela landet: Åker-Hagshult, där Kristdemokraterna gjorde sitt 17:e bästa resultat i riket med 17,6 procent av rösterna.