Samtliga valdistrikt i Nacka kommun är nu räknade. Ett distrikt som sticker ut jämfört med resten av landet är Solsidan S, Älgö: Här röstade 50,3 procent på Moderaterna i riksdagsvalet – 31,2 procentenheter över partiets riksresultat.
Moderaternas 50,3 procent i Solsidan S, Älgö var också det största stödet för något parti bland kommunens valdistrikt, i riksdagsvalet.
Parti | Bästa distrikt | Sämsta distrikt | Resultat i riket |
---|---|---|---|
Moderaterna | Solsidan S, Älgö (50,3 %) | Fisksätra Ö (7,7 %) | 19,1 % |
Socialdemokraterna | Orminge S (40,2 %) | Solsidan S, Älgö (8,6 %) | 30,3 % |
Liberalerna | Saltsjö-Duvnäs, Saltängen Ö (13,2 %) | Fisksätra Ö (0,6 %) | 4,6 % |
Centerpartiet | Skuru (16,3 %) | Fisksätra Ö (3,6 %) | 6,7 % |
Vänsterpartiet | Fisksätra Ö (20,8 %) | Rösunda (1,1 %) | 6,7 % |
Miljöpartiet | Sickla Ö, Tallbacken (15,5 %) | Stensö S (3,0 %) | 5,1 % |
Kristdemokraterna | Igelbodaplatån, Ljuskärrsberget (6,3 %) | Orminge S (2,2 %) | 5,3 % |
Sverigedemokraterna | Stensö S (21,6 %) | Lillängen, Storängen (5,5 %) | 20,5 % |
Nacka kommun är indelad i 57 geografiska valdistrikt. Ett valdistrikt har typiskt sett mellan 500 och 2 000 röstberättigade invånare. Det betyder att ett valdistrikt i en större tätort kan vara så liten som ett kvarter, medan landets minsta kommuner består av bara ett enda distrikt. I Nacka har det minsta valdistriktet 910 röstberättigade invånare, och det största 1 861.
20 av valdistriken i Nacka är omgjorda eller nya för i år, men bland dem som behållit sina gränser från 2018 har de största förändringarna totalt sett skett i Tollare Ö, om vi mäter förändring som summan av den absoluta skillnaden för alla partier (den totala förändringen i procentenheter).

Jämför vi i stället enskilda partier gör Socialdemokraterna den allra största uppgången (+11,2 procentenheter i Ekängen, Saltängen V). Här jämförs endast distrikt med små förändringar i gränser och befolkning, som av Valmyndigheten bedömts vara mer eller mindre jämförbara från 2018 till 2022.
Parti | Störst uppgång | Störst nedgång |
---|---|---|
Moderaterna | Nacka strand, Vikdalen (+1,8) | Hasseludden, Kummelnäs V (−5,2) |
Socialdemokraterna | Ekängen, Saltängen V (+11,2) | Fisksätra N (−4,6) |
Liberalerna | Björknäs S (+0,9) | Sickla Ö, Tallbacken (−3,3) |
Centerpartiet | Finnberget, Kvarnholmen V (+2,3) | Tollare Ö (−7,1) |
Vänsterpartiet | Fisksätra Ö (+3,9) | Sickla V (−3,4) |
Miljöpartiet | Sickla Ö, Tallbacken (+4,1) | Stensö S (−2,9) |
Kristdemokraterna | Fisksätra N (+0,7) | Rösunda (−4,6) |
Sverigedemokraterna | Stensö S (+4,1) | Fisksätra Ö (−2,0) |
”Som Kalmar röstar, röstar Sveriges” sägs det ibland. Och i sådana fall är Orminge Centrum Nackas Kalmar. Här var den genomsnittliga avvikelsen mot riket bara 1,3 procentenheter, och inget parti avvek mer än 40 procent, eller mer än sex procentenheter från hur hela Sverige röstade.

Några distrikt i Nacka kommun sticker ut även sett till hela landet: Solsidan S, Älgö, där Moderaterna gjorde sitt sjunde bästa resultat i riket med 50,3 procent av rösterna; Saltsjö-Duvnäs, Saltängen Ö, där Liberalerna gjorde sitt 47:e bästa resultat i riket med 13,2 procent av rösterna och Skuru, där Centerpartiet gjorde sitt 20:e bästa resultat i riket med 16,3 procent av rösterna.