Samtliga valdistrikt i Nordanstigs kommun är nu räknade. Ett distrikt som sticker ut jämfört med resten av landet är Harmånger-Ilsbo: Här röstade 34,2 procent på Sverigedemokraterna i riksdagsvalet – 13,7 procentenheter över partiets riksresultat.
Det högsta stödet i något valdistrikt fick Socialdemokraterna i distriktet Hassela-Älgered , med 35,9 procent av rösterna i riksdagsvalet.
Parti | Bästa distrikt | Sämsta distrikt | Resultat i riket |
---|---|---|---|
Moderaterna | Bergsjö (15,8 %) | Hassela-Älgered (10,1 %) | 19,1 % |
Socialdemokraterna | Hassela-Älgered (35,9 %) | Harmånger-Ilsbo (29,3 %) | 30,3 % |
Liberalerna | Bergsjö (3,2 %) | Hassela-Älgered (1,4 %) | 4,6 % |
Centerpartiet | Harmånger-Ilsbo (9,0 %) | Hassela-Älgered (5,7 %) | 6,7 % |
Vänsterpartiet | Hassela-Älgered (9,2 %) | Harmånger-Ilsbo (4,2 %) | 6,7 % |
Miljöpartiet | Jättendal-Stocka-Strömsbruk (3,8 %) | Harmånger-Ilsbo (1,7 %) | 5,1 % |
Kristdemokraterna | Gnarp (9,0 %) | Bergsjö (4,8 %) | 5,3 % |
Sverigedemokraterna | Harmånger-Ilsbo (34,2 %) | Jättendal-Stocka-Strömsbruk (25,0 %) | 20,5 % |
Nordanstigs kommun är indelad i fem geografiska valdistrikt. Ett valdistrikt har typiskt sett mellan 500 och 2 000 röstberättigade invånare. Det betyder att ett valdistrikt i en större tätort kan vara så liten som ett kvarter, medan landets minsta kommuner består av bara ett enda distrikt. I Nordanstig har det minsta valdistriktet 998 röstberättigade invånare, och det största 1 770.
De största förändringarna i röstningsmönster har skett i Gnarp, om vi mäter förändring som summan av den absoluta skillnaden för alla partier (den totala förändringen i procentenheter).

Jämför vi i stället enskilda partier gör Sverigedemokraterna den allra största uppgången (+10 procentenheter i Harmånger-Ilsbo). Här jämförs endast distrikt med små förändringar i gränser och befolkning, som av Valmyndigheten bedömts vara mer eller mindre jämförbara från 2018 till 2022.
Parti | Störst uppgång | Störst nedgång |
---|---|---|
Moderaterna | Hassela-Älgered (+2,1) | – |
Socialdemokraterna | Bergsjö (+0,8) | Gnarp (−1,3) |
Liberalerna | – | Gnarp (−1,3) |
Centerpartiet | – | Harmånger-Ilsbo (−6,2) |
Vänsterpartiet | – | Gnarp (−4,2) |
Miljöpartiet | Jättendal-Stocka-Strömsbruk (+2,1) | – |
Kristdemokraterna | – | Bergsjö (−1,3) |
Sverigedemokraterna | Harmånger-Ilsbo (+10,0) | – |