Samtliga valdistrikt i Lycksele kommun är nu räknade. Ett distrikt som sticker ut jämfört med resten av landet är Södermalm: Här röstade 44,9 procent på Socialdemokraterna i riksdagsvalet – 14,6 procentenheter över partiets riksresultat.
Socialdemokraternas 44,9 procent i Södermalm var också det största stödet för något parti bland kommunens valdistrikt, i riksdagsvalet.
Parti | Bästa distrikt | Sämsta distrikt | Resultat i riket |
---|---|---|---|
Moderaterna | Forsdala (17,1 %) | Södermalm (11,7 %) | 19,1 % |
Socialdemokraterna | Södermalm (44,9 %) | Kattisavan (30,8 %) | 30,3 % |
Liberalerna | Knaften (3,8 %) | Kattisavan (0,9 %) | 4,6 % |
Centerpartiet | Kattisavan (6,6 %) | Södermalm (4,2 %) | 6,7 % |
Vänsterpartiet | Södermalm (7,0 %) | Kattisavan (4,0 %) | 6,7 % |
Miljöpartiet | Kattisavan (4,3 %) | Knaften (1,1 %) | 5,1 % |
Kristdemokraterna | Björksele (14,2 %) | Norrmalm (8,7 %) | 5,3 % |
Sverigedemokraterna | Kattisavan (25,7 %) | Norrmalm (15,8 %) | 20,5 % |
Lycksele kommun är indelad i åtta geografiska valdistrikt. Ett valdistrikt har typiskt sett mellan 500 och 2 000 röstberättigade invånare. Det betyder att ett valdistrikt i en större tätort kan vara så liten som ett kvarter, medan landets minsta kommuner består av bara ett enda distrikt. I Lycksele har det minsta valdistriktet 431 röstberättigade invånare, och det största 1 780.
De största förändringarna i röstningsmönster har skett i Kattisavan, om vi mäter förändring som summan av den absoluta skillnaden för alla partier (den totala förändringen i procentenheter).

Jämför vi i stället enskilda partier gör Sverigedemokraterna den allra största uppgången (+5,7 procentenheter i Forsdala). Här jämförs endast distrikt med små förändringar i gränser och befolkning, som av Valmyndigheten bedömts vara mer eller mindre jämförbara från 2018 till 2022.
Parti | Störst uppgång | Störst nedgång |
---|---|---|
Moderaterna | Knaften (+2,1) | Kattisavan (−1,9) |
Socialdemokraterna | Norrmalm (+4,6) | Forsdala (−1,3) |
Liberalerna | Knaften (+0,9) | Norrmalm (−1,9) |
Centerpartiet | – | Knaften (−7,1) |
Vänsterpartiet | – | Norrmalm (−6,6) |
Miljöpartiet | Kattisavan (+2,6) | – |
Kristdemokraterna | Björksele (+2,0) | Norrmalm (−1,1) |
Sverigedemokraterna | Forsdala (+5,7) | – |
Ett distrikt i Lycksele kommun sticker ut även sett till hela landet: Björksele, där Kristdemokraterna gjorde sitt 53:e bästa resultat i riket med 14,2 procent av rösterna.