Eda en av Miljöpartiets svagaste kommuner

Eda kommun Val
Ledamöter på väg mot Riksdagshuset, flankerade av hedersvakt

Efter den slutliga rösträkningen är Eda kommun en av Miljöpartiets allra svagaste kommuner i hela landet i riksdagsvalet, med 1,4 procent av rösterna.

I helgen blev kontrollräkningen av alla röster i riksdagsvalet i Eda färdig. Miljöpartiet fick totalt 59 röster i riksdagsvalet i kommunen, vilket motsvarar 1,37 procent.

Miljöpartiet blev minst av riksdagspartierna i Eda

Graf: Så röstade Eda kommun i riksdagsvalet, jämfört med riket
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Det preliminära valresultatet innebär att Miljöpartiet ökat i Eda, precis som i riket som helhet. Jämfört med 2018 går Miljöpartiet framåt med 0,2 procentenheter.

Graf: Så röstade Eda kommun i riksdagsvalet, jämfört med 2018
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Miljöpartiets allra bästa val i Eda sedan bildandet 1981 var 1994 (4,1 procent).

Miljöpartiets resultat över tid
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Miljöpartiet starkaste valdistrikt i kommunen var Koppom, där de fick 2,2 procent av rösterna. Partiets bästa distrikt i valkretsen var Kronoparken öst i Karlstads kommun (8,7 procent), och i hela riket Skarpnäck 2 Brotorp i Stockholms kommun (29,4 procent).

Väljarstöd per valdistrikt
DistriktRösterAndelFörändring (procentenh.)*
Koppom182,23 %+1,5 
Uppsamlingsdistrikt 0071,88 % 
Charlottenbergs omland151,50 %+0,1 
Åmotfors80,98 %−1,0 
Charlottenbergs tätort60,83 %−0,1 
Köla-Skillingmark50,83 %+0,2 

*I de fall samma distrikt finns kvar utan större förändringar.

Koroplet-karta över partiets stöd i kommunens valdistrikt. Se tabell.

Miljöpartiets väljarstöd i riksdagsvalet, i valdistrikten i Eda

Eda kommun hör till Värmlands läns valkrets, som skickar nio ledamöter till riksdagen på fasta mandat (av 310), och kanske något eller några utjämningsmandat. Under mandatperioden 2018–2022 räckte 3,3 procent av rösterna inte till något mandat i riksdagen för Miljöpartiet för valkretsen. I år har partiet fått 3,6 procent av rösterna i valkretsen, en ökning med 0,3 procentenheter sedan sist. Det innebär att Värmlands läns valkrets inte skickar någon miljöpartist till riksdagen i år heller.

Miljöpartiets väljarstöd i Eda är det lägsta bland de 16 kommunerna i valkretsen (tillika Värmlands län).
Miljöpartiet har fått 5,1 procents stöd i hela riket. Det innebär att partiet ligger lägre än riksresultatet i alla kommuner utom ett i valkretsen.

KommunResultatFörändring
Karlstad5,11 %+0,3 
Hammarö4,37 %+0,3 
Arvika4,18 %+0,6 
Kil3,38 %+0,3 
Kristinehamn3,21 %+0,2 
Sunne3,09 %+0,5 
Forshaga2,77 %+0,3 
Munkfors2,09 %+0,7 
Storfors2,08 %+0,9 
Säffle2,07 %+0,1 
Torsby2,06 %+0,2 
Årjäng1,96 %+0,2 
Grums1,81 %+0,1 
Hagfors1,76 %+0,5 
Filipstad1,63 %+0,2 
Eda1,37 %+0,2 

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.