Kristdemokraterna gör bästa riksdagsvalet sedan 1998 i Hofors

Hofors kommun Val
Ledamöter på väg mot Riksdagshuset, flankerade av hedersvakt

Efter den slutliga rösträkningen ser det ut som att Kristdemokraterna gör sitt bästa val sedan 1998 i Hofors kommun, med 4,4 procent av rösterna i riksdagsvalet.

I helgen blev kontrollräkningen av alla röster i riksdagsvalet i Hofors färdig. Kristdemokraterna fick totalt 265 röster i riksdagsvalet i kommunen, vilket motsvarar 4,41 procent.

Kristdemokraterna blev därmed femte störst av riksdagspartierna i Hofors, efter Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna, Moderaterna och Vänsterpartiet (till skillnad från i riket som helhet, där Kristdemokraterna är sjätte störst efter Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna, Moderaterna, Vänsterpartiet och Centerpartiet).

Graf: Så röstade Hofors kommun i riksdagsvalet, jämfört med riket
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Det preliminära valresultatet innebär att Kristdemokraterna ökat i Hofors, tvärtemot i riket som helhet. Jämfört med 2018 går Kristdemokraterna framåt med 0,4 procentenheter. Det är andra valet i rad som Kristdemokraterna vinner väljare i riksdagsvalet i Hofors.

Graf: Så röstade Hofors kommun i riksdagsvalet, jämfört med 2018
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Partiet ser alltså ut att gå mot sitt bästa resultat sedan 1998 i kommunen. Kristdemokraternas allra bästa val i Hofors sedan 1973 (valet efter enkammarriksdagens införande1) var 1998 (6,2 procent). Det sämsta valet gjordes 1979 (0,5 procent). I den historiska jämförelsen har vi inte räknat in 1985, eftersom Kristdemokraterna (då KDS) samverkade med Centerpartiet under en gemensam beteckning det året.

Kristdemokraternas resultat över tid
Ladda ner den här grafen som pngsvgeps

Kristdemokraterna starkaste valdistrikt i kommunen var Torsåker, där de fick 6,1 procent av rösterna. Torsåker var partiets starkaste distrikt i kommunen även i riksdagsvalet 2018. Partiets bästa distrikt i valkretsen var Ovanåker N i Ovanåkers kommun (16 procent), och i hela riket Norsborg småhusområde i Botkyrka kommun (28 procent).

Väljarstöd per valdistrikt
DistriktRösterAndelFörändring (procentenh.)*
Torsåker896,05 %+1,0 
Uppsamlingsdistrikt 00385,84 % 
Hofors Södra524,64 %+0,4 
Hofors Norra423,69 %−0,3 
Hofors Västra192,79 %+0,9 
Hofors Centrum252,65 %−0,5 

*I de fall samma distrikt finns kvar utan större förändringar.

Koroplet-karta över partiets stöd i kommunens valdistrikt. Se tabell.

Kristdemokraternas väljarstöd i riksdagsvalet, i valdistrikten i Hofors

Hofors kommun hör till Gävleborgs läns valkrets, som skickar nio ledamöter till riksdagen på fasta mandat (av 310), och kanske något eller några utjämningsmandat. Under mandatperioden 2018–2022 räckte 5,3 procent av rösterna inte till något mandat i riksdagen för Kristdemokraterna för valkretsen. I år har partiet fått 5,1 procent av rösterna i valkretsen, en minskning med 0,2 procentenheter sedan sist. Det ger Kristdemokraterna ett mandat den här gången.

Kristdemokraternas väljarstöd i Hofors placerar kommunen på åttonde plats bland de tio kommunerna i valkretsen (tillika Gävleborgs län).
Kristdemokraterna har fått 5,3 procents stöd i hela riket. Det innebär att partiet i fyra av tio kommuner i valkretsen ligger över riksresultatet, och under i övriga.

KommunResultatFörändring
Ovanåker11,50 %+1,4 
Nordanstig6,48 %−0,4 
Bollnäs6,18 %+0,3 
Ljusdal5,58 %+0,5 
Hudiksvall5,29 %±0,0 
Ockelbo5,00 %±0,0 
Söderhamn4,87 %−0,1 
Hofors4,41 %+0,4 
Gävle4,28 %−0,6 
Sandviken4,10 %−0,4 

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.